Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova'da Suç Oranı %30 Azaldı

Yalova İl Emniyet Müdürü Hüseyin Ümit Yüksekil genelinde mal varlığına karşı işlenen suçlarda 3 aylık periyot içerisinde yüzde 30.77, geçtiğimiz yıla göre ise yüzde 23'lük bir azalma meydana geldiğini bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 01.11.2013 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova'da Suç Oranı %30 Azaldı

Yalova’da yapılan çalışmalarda üstün gayret gösteren 9’u rütbeli 17’si polis memuru olmak üzere toplam 26 personel, Devlet Memurları Kanunu’nun 122. maddesine göre Valilik makamınca takdir edilerek başarı belgesi ile ödüllendirildi.

Yalova İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’nün sorumluluk alanına giren suç ve suçlularla ilgili mücadelede, mevcut çalışmaların daha etkin ve verimli hale getirilmesi amacı ile farklı yöntemler geliştirmek ihtiyacı hissedilerek, personelin performansını arttırmaya yönelik planlamalar çerçevesinde gerekli çalışmaların yapıldığı, bu çalışmaların 2013 yılının Temmuz ayı itibari ile uygulamaya konulduğu ve olumlu neticeler alındığı bildirildi. Bu çerçevede Emniyet ek binasında bir ödül töreni gerçekleştirildi.

Tören öncesinde konuşan İl Emniyet Müdürü Hüseyin Ümit Yüksel, “Burada göreve başladığım andan itibaren arkadaşlarla bir takım uygulamalar geliştirdik. Bu uygulamaların sonucuyla alakalı size kısa bir bilgilendirme yapmak amacıyla ve başarılı arkadaşlarımızı ödüllendirmek üzere burada toplandık” diyerek, “Yalova, hepimizin bildiği gibi nüfus yoğunluğu ilk 3’te olan, İstanbul, Bursa, Kocaeli illerinin ortasında bir şehir. Kilometre kareye nüfus en fazla düşen il olan Yalova; nüfus artışının hızı da ilk sıralarda yer alan, devamlı göç alan, gittikçe büyüyen, üniversitesiyle gelişen, Türkiye’nin en güzel illerinden bir tanesi. Dolayısıyla nüfusun artışına, şehrin büyümesine paralel olarak biz de emniyet olarak, güvenlikle ilgili uygulamalarımızı, çalışmalarımızı yönlendiriyor ve yönetiyoruz” ifadelerini kullandı."Önemli olan, suçlar olmadan önleyici tedbirleri almaktır"

Polislikte iki önemli tedbir ve uygulama olduğunu söyleyen Yüksel, birinci uygulamanın suç oluşmadan önce yapılan, ikincisinin de suç oluştuktan sonra yapılan uygulamalar olduğuna dikkat çekerek, şu şekilde konuştu: “Biz şuna inanıyoruz: Suç olduktan sonra yapılan uygulamalar rutin işler çerçevesinde araştırmaya yöneliktir ve muhakkak ki önemli olayların faillerin yakalanması önemli. Ondan da önemlisi, suçlar olmadan evvel önleyici tedbirler alarak, suçu engellemektir. Bu, hepimizin bildiği gibi daha zor bir uygulamadır. Suç olduktan sonra herkes duyar, ama engellenen olayı kimseye duyuramazsınız. Dolayısıyla biz uygulamalarımızı bu çerçevede yönlendirdik ve olaylar olmadan önce ne tür tedbirler alalım ki asayişi müessir olaylar dediğimiz, özellikle mala karşı suçlarla ilgili, hırsızlık olaylarıyla, dolandırıcılıkla ilgili ne tür gelişmeler sağlandığını görelim istedik. Polislik gibi; 24 saat esasına göre yayılmış, 365 gün gece-gündüz hizmet verilen bir görev alanındayız. Bu görev alanının sadece bekleyerek, nöbet tutarak olmayacağını, daha aktif olacak uygulama sistemimizin fayda sağlayacağını düşündük. Bu uygulamalar; özellikle İstanbul’da, Bursa’da, İzmir’de ön plana çıkan, personelimizi daha çok sokağa çıkararak, daha çok araştırma ve önleyici hizmet yapılmasına yönelik çalışmalardır.”


"Yalova’da suç oranını düşürdük"

Yalova’nın çevresindeki büyük illerden olumlu olarak etkilenmesinin yanı sıra suçla mücadeleyi zora sokan durumlar da yaşandığını dile getiren İl Emniyet Müdürü Yüksel, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bizim ilimiz nüfus olarak çevremizdeki illerle bir değil. İlimizin çevresinde Türkiye’nin en büyük illeri var. Bunlardan olumlu etkilenme olduğu gibi suçla mücadelemizi zora sokan durumlar da var. Biz, arkadaşlarımızla, mücadelemizi etkili hale getirmek için personelimizin görev alanlarının ne olduğunu tanımlayarak, hangi bölgede, hangi ekiplerin, hangi saatte görev yapacağını belirledik. Hangi suçlar, hangi bölgelerde yoğunsa, o saatlerde uygulamalarımızın artırılmasını sağladık. Arkadaşlarımızın performansını ölçmeye yönelik de günlük, aylık periyotlarla bir istatistik yaparak plan çıkarttık. Uygulamalarımızı suçun oluştuğu saatlere ve yerlere yönelttik. Asayiş Şubesi’ndeki personel sayısını da arttırdık. Bu uygulamadan da olumlu sonuç aldık. Böylece aynı yıl içerisinde Nisan-Mayıs-Haziran’la Temmuz-Ağustos-Eylül mukayesesinde yaklaşık yüzde 30,77 bir düşüş sağladık. Özellikle mala karşı olan suçlarda. Çünkü ölçülebilen ve vatandaşı etkileyen suçlar bunlar. Bunun dışında basit trafik kazaları, kavga, aile içi şiddet var. Bunların dışındaki olaylar bunlar. Bu uygulamanın başladığı Temmuz, Ağustos, Eylül ayları içerisinde, bu yıl ve önceki yıl yaptığımız mukayeseye baktığımızda yüzde 23,82’lik bir düşüş sağladığımızı gördük. Dolayısıyla yapılan bir uygulamanın verimliliğinin somut sayısal sonuçları olması lazım. Bu sonuçları ortaya çıkardığımızda, özellikle aranan şahısların yakalanmasının arttığını gördük. Mücadele devam ederken yakalanan şahısların nitelikli bir şekilde evraklarının takip edilerek suç unsurlarının tam olarak koyulması nedeniyle tutuklanmaların arttığını gördük. Bu arkadaşlarımızın gayretiyle çıkan bir çalışma. Bu görevde, bu sisteme adapte olarak özverili çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.”


"Bu, tek başına bir mücadele değildir"

İl Emniyet Müdürü Hüseyin Ümit Yüksel, son olarak, “Burada en büyük şanslarımızdan biri; polis memurlarımız yarın emekli olduklarında da burada yaşayacaklar. Çocukları bu şehirde büyüyecek. Dolayısıyla yapılan hizmet hem kendilerine hem Yalova halkına oluyor. Suçun olmadan önlenmesine yönelik faaliyetlerin artmasıyla böyle bir sonuç elde ettik. Bu neticeleri diğer arkadaşlarımıza örnek olsun diye başarı belgesi verilmesi Valiliğimiz tarafından uygun görüldü. Bu değerlendirmeler 3’er aylık periyotlarla devam edecek. Yıl sonunda yıllık olarak açıklayacağız. Ölçülemeyen başarı başarı değildir. Daha iyi nasıl yapılabilirse; farklı yöntemler, farklı sistemler, mevcut yasalar çerçevesinde uygulanacaktır. Bu uygulamada bize destek olan halka ve basına da teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu, tek başına bir mücadele değildir” dedi.
Konuşmaların ardından Yalova’da yapılan çalışmalarda üstün gayret gösteren 9’u rütbeli 17’si polis memuru olmak üzere toplam 26 personele başarı belgeleri takdim edildi.

Başarı Belgesi ile ödüllendirilen personel listesi ise şu şekilde:
2. Sınıf Emniyet Müdürü Kenan Kurnaz, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Zekeriya Yenıyol, 4. Sınıf Emniyet Müdürü Cem Bozdag, Emniyet Amiri Nurettin Bingöl, Komiser Yardımcısı Mustafa Topçu, Komiser Yardımcısı Duran Güneş, Komiser Yardımcısı Haşan Karatekın, Komiser Yardımcısı İbrahim Karataş, Baş Polis Memuru Şehmuz Doğan ve Polis Memurları Feridun Gören, Ahmet Orkun Çulcu, Aziz Kaynarpınar, Necmi Atmaca, Suner Turanlı, Aykut Koca, Kemal Uslu, Aykan Yaşar, Mehmet Aslan, Haşan Polat, Mehmet Kıya, Hakan Ergut, Murat Ozturk, Göksel Guner, Önder Özer, Serdar Erol, Salih Doruk.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.