Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da Sokak Hayvanları İçin Patikent Kurulacak

Sahipsiz Sokak Hayvanları Koruma Vakfı’nın oluşturmuş olduğu Patikent Projesi RDKM’de düzenlenen programda kamuoyuna tanıtıldı.

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2022 09:26
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova’da Sokak Hayvanları İçin Patikent Kurulacak

Yalovalı hayvan severlerin oluşturduğu Sahipsiz Sokak Hayvanları Koruma Vakfı’nın, “Ne sokak ne barınak Patikent tek çözüm olacak” sloganı ile hayata geçirmek için adım attıkları Patikent Projesini RSKM’de düzenlenen geniş katılımlı bir toplantı ile tanıttılar. Toplantıya Yalova Vali Yardımcıları Cemil Aksak ve Mehmet Bahattin Atçı, Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Burada söz alan Sahipsiz Sokak Hayvanları Koruma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Hamdi Özkan, “Bizler, Patili dostlarımızın haklarının korunmasının öncelikle sivil toplumun ve yöneticilerin sorumluluğunda olduğunun bilincindeyiz.  Sosyal hukuk devleti, çağdaş toplum ve İnsan olmanın temel kriterinin, zayıf, mağdur, güçsüz, muhtaç olanı korumak ve yaşatmak olduğuna yürekten inanıyoruz.  Bu görevin savsaklanmasına, geçiştirilmesine, ihmal edilmesine artık tahammül edemiyoruz. Hayvanların sokaktaki varlığı gerekçe gösterilerek kamuoyunda nefret ve düşmanlık kampanyalarının yürütülmesine itiraz ediyoruz. Sahipsiz, sokakta kalmış her hayvandan hepimizin sorumlu olduğumuza inanıyoruz. İşte tüm bu nedenlerle yola çıkarak Sahipsiz Hayvanları Koruma Vakfı’nı kurduk. Hayvanların korunmadığı bir çevrede, insanların ‘Sağlıklı ve Dengeli Çevrede Yaşama Hakkı’ da ihlal edilmiş demektir. İnsan, hayvan ve çevre ilişkileri bağlamında, gelişen sağlık tehditlerine karşı, “Tek Sağlık’ yaklaşımına inanıyoruz. Halk sağlığının korunması için doğru politikalar ancak Sağlıklı Çevre, Sağlıklı İnsan, Sağlıklı Hayvan yaklaşımıyla geliştirilebilir” dedi.

Konuşmasında Patikent Projesine de değinen ve proje görseli eşliğinde konuşmasını sürdren Özkan, “Geniş bir arazi üzerinde PATİKENT’i kuruyoruz. PATİKENT, patili dostlarımızın özgür ve güvenli yaşayacakları bir alan olacak. Bu doğal yaşam alanında patili dostlarımız için mahalleler kuracağız. Hem kendi arkadaşlarıyla, hem de gönüllüler ve ziyarete gelen hayvanseverlerle buluşacaklar. PATİKENT sakinlerine kısırlaştırma ve her türlü tedavi imkânı sağlanacak. Petotel ve evde bakım hizmetimizle ihtiyaç duyan her hayvansever patili dostunu güvenle bize emanet edebilecek.  PATİKENT’te, koruyucu aile sistemiyle, ihtiyaç duyan hayvansever, patili dostlarıyla buluşabilecek. Ama, elbette, sokaklarda, o sokak sakinlerinin sahiplendiği, bakıp gözettiği, koruyup kolladığı patili dostlarımız de yaşamaya devam edecek” diye konuştu.

Programa  Şair-yazar Yılmaz Odabaşı’nın öncülük ettiği, aralarında oyuncu, şair, tarihçi Pelin Batu, yazar Ahmet Ümit, oyuncu Bülent Emrah Parlak, İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık’da videolu mesajları ile destek verdiler.  

Program sahneye davet edilen bağışçılara Sahipsiz Sokak Hayvanları Koruma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Hamdi Özkan, tarafından çiçek sunulması ile sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.