Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da Örtüaltı Sebze Üretimi Artıyor

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi ortaklığı ile ildeki çiftçilere 64 bin 100 adet hıyar fidesi dağıtıldı. Bu dağıtımın yanı sıra ilde örtüaltı sebze üretimini geliştirmek için birçok proje hayata geçirildi.

Haber Giriş Tarihi: 09.06.2023 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova’da Örtüaltı Sebze Üretimi Artıyor

Yalova’da örtüaltı sebze üretimi geliştirme çalışmaları devam ediyor. Bu çerçevede Yalova Tarım İl Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirilen mütevazi bir törenle çiftçilere hıyar fideleri dağıtıldı. Hıyar fidesi dağıtım törenine Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat parıldar, Yalova il Genel Meclisi Başkanı hasan Soygüzel, Yalova İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Yılmaz, Tarım İl Müdürlüğü Müdür Yardımcıları Selçuk Yaman ve İrfan Sakinci de katıldı.

Fide dağıtımı öncesinde proje ve yürütülen projeler hakkında bilgiler veren Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, “İlimizde yürütülen projelerle standart sebze yetiştiriciliği faaliyetinin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliği sağlanarak tarım arazilerinin değerlendirilmesi, çiftçilerin ekonomik kazançlarının artırılarak istihdama katkı sağlanması ve sebze üreticilerinin üretim sahalarında bilgi-beceri-teknik düzeylerinin arttırılması amaçlanmaktadır.” dedi.

Parıldar, 2021 yılında Örtüaltında Sebze Üretimini Geliştirme Projesi ile 91 çiftçiye 60 bin adet biber fidesi, 36 çiftçiye 105 kg fasulye tohumu dağıtıldığını belirtti. Ayrıca 2022 yılında Kent Tarımı yaklaşımı ile büyük kentlerin kışlık sebze ihtiyacını yakın üretim havzalarından karşılamak için projeler uygulamaya koyduklarını söyledi.

Parıldar, “2022 yılı ilkbahar döneminde İlimizde 150 bin TL Bakanlığımız bütçesi kullanılarak; Proje kapsamında yararlanıcı olan çiftçilerimize 110 kg fasulye tohumu ile 72 bin adet hıyar fidesi, 59 bin adet biber fidesi, 19 bin 840 adet kabak fidesi, 157 bin 500 adet pazı ve karalahana fidesi temini yapılarak yaklaşık 435 dekar alanda proje uygulanmıştır.” dedi.

Parıldar, ayrıca 2022 yılı sonbahar döneminde Tohumdan Çatala Kışlık Sebze Projemiz ile Kent Tarımı kapsamında ilimizden büyük şehirlerin kışlık sebze ihtiyacının karşılanması amacıyla yaklaşık 1 milyon 49 bin TL’lik bütçe ile 2 milyon 195 bin 700 adet marul, kışlık lahana ve kışlık pazı fidesi dağıtımı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Parıldar, 2023 yılında da üretim yapabilecekleri tüm alanlarda ilin sebze üretim kapasitesini arttırmaya yönelik projeleri uygulamaya koyduklarını ve büyük kentlerin sebze ihtiyaçlarını düşük lojistik maliyetlerle pazara ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Parıldar, “Bu doğrultuda 2023 yılı Şubat ayında uygulanmak üzere ‘Örtüaltında Marul (Kıvırcık) Üretiminin Geliştirilmesi Projesi’ yüzde 75’i Yalova İl Özel İdaresince; yüzde 25’i çiftçi katkısı olmak üzere 300 bin adet kıvırcık fidesini 43 dekar alanda dikilmek üzere 22 çiftçimize dağıtımını yaptık. İlimizde fasulye yetiştiriciliği faaliyetinin geliştirilmesi ve sürdürebilirliğinin sağlanarak atıl durumdaki seraların değerlendirilmesi, çiftçilerin ekonomik kazançlarının artırılarak istihdama katkı sağlanması amacıyla ‘Yalova İlinde Çalı Fasulyesi Üretimini Artırma Projesi’ Şubat 2023 yılında uygulamaya geçirilmiştir. Projenin yüzde 25’i çiftçi katkısı, yüzde 75’i hibe olmak üzere 250 dekar alanda uygulanmak üzere 80 çiftçimize 223 dekar alanda uygulanmak üzere 249 kg fasulye tohumu dağıtımını yaptık. ‘Örtüaltında Hıyar Üretimini Artırma ve İyi Tarım Uygulamaları Projesi’ kapsamında 2023 yılında uygulamaya geçirilen bu proje kapsamında toplamda 230 bin adet hıyar fidesini çiftçilerimize dağıtacağız. Bu projeyi yüzde 50’i Bakanlığımız bütçesi, yüzde 25’i Yalova İl Özel İdare bütçesi ve % 25 Çiftçi Katkısı ile uygulamaktayız. Projemizin toplam bütçesi 1 milyon 21 bin TL olup, bütçenin 448 bin TL’si Bakanlık, 224 bin TL’si İl Özel İdaresi ve 224 bin TL’si Çiftçi Katkısı ile karşılanmıştır. TAKE Projemizin kapsamında ayrıca 6 çiftçimize ait 13 dekar örtüaltı alanda İyi Tarım Uygulamaları gerçekleştireceğiz. Projenin İTU kısmının bütçesi 124 bin TL olup tamamı Bakanlığımız tarafından karşılanmıştır. İTU projesi kapsamında çiftçilerimize Sera sineklik tülü, mavi ve sarı yapışkan tuzaklar, feromon tuzakları, biyolojik mücadele için kullanılacak böcekler, gübre ve ilaç desteği sağlanmıştır.” dedi.

Örtüaltı sebze üretimi, seralar gibi kapalı alanlarda sebze yetiştirme yöntemidir. Bu yöntem sayesinde iklim koşullarından bağımsız olarak sebze üretimi yapılabilir. Örtüaltı sebze üretimi hem verimliliği hem de kaliteyi arttırır. Ayrıca hastalık ve zararlılara karşı daha etkili bir mücadele imkanı sunar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.