Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da Orman Yangınlarına Karşı Alınan Tedbirler Açıklandı

Yalova Valisi Yusuf Erbay yaz aylarına yaklaşılması nedeniyle olası orman yangınlarına karşı ilde alınacak tedbirleri açıkladı. Tedbirler kapsamında piknik alanı olarak belirlenen yerler dışında kalan orman alanlarına izinsiz girişler yasaklandı.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2008 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Valiliği orman yangınlarının önlenmesi amacıyla bir dizi tedbir aldı. Bu tedbirleri yazılı bir açıklama ile kamuoyuna duyuran Yalova Valisi Yusuf Erbay yasaklara uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacağı uyarısında bulundu. Piknik alanları dışında kalan ormanlık alanlara her ne maksatla olursa olsun girişin yasaklandığı tedbirler ise şöyle;

“5442 sayılı İl Özel İdare Kanunu’nun 9. ve 66.maddelerinin verdiği yetkiye istinaden; ormanlık alanlar ve ağaçlandırma sahalarına 22/05/2008-31/10/2008 tarihleri arasında görevliler dışında her ne suretle olursa olsun hiçbir kimsenin vasıtalı vasıtasız giriş-çıkış yapması yasaktır.

Ormanlarda izin verilen (piknik mesire yerleri, vs.) ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terk etmek yasaktır.
Yalova Kent Ormanı’nda her türlü ateş yakmak kesinlikle yasaktır.
Ormanlarda sönmemiş sigara veya yangına dolaylı yol açabilecek maddeler atmak yasaktır.
Ormanlara 4(dört)km mesafede vaya 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 31.ve 32. maddeleri kapsamına giren köyler hudutları içinde anız ve benzeri bitki örtüsü (zeytin dalı, tarla pisliği,çöp vb.)yakmak yasaktır.
Orman sınırları içinde geçen Devlet Karayolu, köy yolu ve orman yolları kenarında piknik yapmak yasaktır.

Belediyeler ve Köy Tüzel Kişiliklerinin orman içi ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanlarının çevresinde koruma bandı oluşturacak ve çöplüklerde çıkması muhtemel orman yangınlarına müdehale için iş makinesi hazır bekletilecektir. Bu tedbir ve yasalara uymayanlar hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu ile 5237 sayılı Yeni Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerine göre işlem yapılacaktır”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.