Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da Motosiklet Sürücülerine Yönelik Denetimler Artıyor

Yalova İl Emniyet Müdürlüğü, motosiklet sürücülerinin trafik kurallarına uymaları ve güvenli sürüş yapmaları için denetimlerini artırıyor. Denetimler, 2023 yılının Mayıs ayından itibaren tüm ilçelerde periyodik olarak yapılacak.

Haber Giriş Tarihi: 23.11.2023 08:52
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova’da Motosiklet Sürücülerine Yönelik Denetimler Artıyor

Yalova İl Emniyet Müdürlüğü, motosiklet sürücülerinin trafik kurallarına uymaları ve güvenli sürüş yapmaları için denetimlerini artırıyor. 23 Eylül 2004 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmeliğin 8. Maddesinde 4 adetten az tekerlekli araçlarda lastiklerin dış yüzeylerinin diş derinliklerinin en az 1 mm. olacağı belirtilmiş, ayrıca 16 Ağustos 2022 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliği ile bisiklet, elektrikli bisiklet, elektrikli skuter, motorlu bisiklet ve motosiklet sürücüleri ile taşınması halinde yolcular için gece seyahatlerinde görünürlüklerini sağlayacak şekilde reflektif yelek vb. giymeleri zorunlu hale getirilmişti.

Yalova genelinde 2023 yılı meydana gelen ölümlü, yaralanmalı trafik kazalarının yüzde 47’sini motosiklet ve motorlu bisikletler oluşturmaktadır. Bu istatistiklerden de anlaşılacağı üzere motosiklet kullanan sürücülerin kaza yapma riski diğer araç sürücülerine oranla daha fazla olduğu sonucu çıkmaktadır. Motosiklet sürücülerinin kazaya karışmalarının nedenlerinden biri de görünür kıyafet tercih etmeyerek diğer araç sürücüler tarafından geç fark edilmeleridir.

Bu nedenle, Yalova İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ve Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, motosiklet sürücülerine yönelik denetimlerini artırıyor. Denetimler, 2023 yılının Mayıs ayından itibaren tüm ilçelerde periyodik olarak yapılacak. Denetimlerde, araç muayene, lastik diş derinliği, reflektif yelek, koruma başlığı (KASK) ve koruma gözlüğü kullanımı gibi konularda kurallara uymayan sürücülere idari para cezası uygulanacak. Ayrıca, denetimlerde kurallara uyan sürücülere teşekkür belgesi ve hediyeler verilecek.

Yalova İl Emniyet Müdürlüğü, motosiklet sürücülerinin trafik güvenliğine katkı sağlamaları ve kazaları en aza indirebilmek için denetimlerin yanı sıra eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerine de devam ediyor. Motosiklet sürücülerinin trafik kurallarına uymaları, güvenli sürüş tekniklerini öğrenmeleri, araçlarının bakımını yapmaları, görünür kıyafetler giymeleri ve koruyucu ekipmanlar kullanmaları konusunda çağrıda bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.