Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Yalova’da Kurulacak Olan Türkiye Geofit Bahçesi Dünyada Bir Numara Olacak”

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Masum Burak, “Yalova’da kurulacak olan Türkiye Geofit Bahçesi dünyada bir numara olacak” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 27.11.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Yalova’da Kurulacak Olan Türkiye Geofit Bahçesi Dünyada Bir Numara Olacak”

Yalova’da düzenlenen Uluslararası Kivi Çalıştayı’na katılan Burak, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nü ziyaret etti. Enstitü Müdürü Yılmaz Boz ve personel tarafından karşılanan Burak, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yalova’daki enstitünün önemli çalışmalar yaptığına değinen Burak, şöyle konuştu: “Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitümüz birçok ilklerin enstitüsüdür. Bu ülkede kiviyi kimse tanımıyordu bu enstitü buraya getirdi. Şu anda 40 bin ton kivi üretiliyor. Mantarı bu ülke bilmiyordu, bu enstitü Türkiye’ye yağdı. Kirazı bu enstitü geliştirdi. Ziraat-900 kirazının şu anda 150 milyonluk ihracatı yapıyor. Dünyada ikinci sıradayız. Böyle bir enstitü burası. Burası sürekli ilklerin ve yeniliklerin enstitüsü”

Türkiye Geofit Bahçesi projesi hakkında bilgi veren Burak, “Bakanlığımızın süs bitkileri projesi var. Özellikle doğadan toplanan soğanlı ve yumrulu süs bitkileri üzerine. Zambak, lale gibi bitkilerimiz yıllarca çalındı. Biz şimdi bunların doğadan çalınmasını önlemek için hepsini kontrol altına almak istiyoruz. 700 tür var. Aşağı yukarı hepsi toplandı, Yalova’daki enstitümüze kazandırıldı. Bunların ismine geofit diyoruz. Arkadaşlara geofit bahçesini kurmamız gerektiğini söyledik. Bunun üzerine çalışmalar başladı” dedi.

Burak, Türkiye Geofit Bahçesi’nin hem Yalova hem Türkiye açısından önemli olduğuna değinerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Yalova’da kurulacak olan Türkiye Geofit Bahçesi dünyada bir numara olacak. Türkiye’de zaten bir numara. En büyük ve en zengini olacak. Arkadaşlar 13 Aralık’ta ihaleye çıkacaklar. Proje ve bütçesi hazır. Aşağı yukarı 4 milyon lira ödeneği var. Yalova’da bütün soğanlı süs bitkilerinin bulanacağı, değişik sera ortamlarında yetiştirilen bitkiler sergilenecek. Burası halkımıza da açık olacak. Yalova’ya marka getirmiş olacağız. Bu Yalova’ya hem uluslararası hem ulusal boyutta zenginleştirecek bir projedir.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın AR-GE’deki başarısına da dile getiren Burak, “Bakanlığımız Türkiye’deki en güçlü AR-GE’ye sahip bakanlıktır. Biz hep ilkleri yapıyoruz. Mesela enerji tarımı. Herkes diyor ki gıda maddeleri enerjiye dönüştürülecek. Samsun’da Enerji Tarım Merkezi’ni açtık. Dünyanın en modern merkezi orası. Yosunlardan, saptan, samandan enerji elde etmeye çalışıyoruz. Konya’da dünyanın en büyük kuraklık merkezini kurduk. Kuraklık olduğu zaman hangi çeşitleri yetiştireceğiz şimdi orada AR-GE’si yapılıyor. Antalya’da tıbbı aromatik bitkiler merkezini açtık. Dünyanın en meşhur, 10 laboratuarı olan ciddi bir merkez. Trabzon’da Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü var. Orada da yeni bir araştırma gemisini denize indirdik. Denizdeki bütün balıkların stoklarını, yaşayışlarını belirleyip balıkçılara yön vermek istiyoruz. Sürekli yenilik sürekli inovasyon. Bu olmazsa Türkiye bir ilerleme sarf edemez. Tohumların tamamını da biz yetiştiriyoruz. Türkiye söylendiği gibi tohumda dışarı bağlı değil. Tamamen yerli tohumlar kullanılıyor. Sadece hibrit sebzelerde yüzde 50’si yerli, yüzde 50’si yabancı. Diğer hububat, bakliyat tamamen araştırma enstitülerimizin yetiştirdiği tohumlardır.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.