Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Yalova'da Konut Fiyatları Doğal Afetler Nedeniyle Düşebilir”

Uzmanlar, iklim değişikliğinin doğal afet risklerini artırması nedeniyle, Yalova'nın da aralarında olduğu Kocaeli, İstanbul, Antalya, Hatay ve İzmir'de konut fiyatlarının düşebileceği uyarısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 26.09.2023 14:49
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Yalova'da Konut Fiyatları Doğal Afetler Nedeniyle Düşebilir”

Yapılan bir araştırmaya göre, iklim değişikliği tüm dünyada gayrimenkul fiyatlarında düşüşe neden olmaya başladı. Deniz kıyısı olan ülkelerin bu bölgelerinde evi olan vatandaşlar eğer evlerini doğal afetlere ve iklim değişikliğine karşı sigortalamak isterse oranlar çok yükseliyor. Satış fiyatları da bölgenin sahip olduğu potansiyel tehlikerler nedeniyle düşmeye başladı.

Yalova, Türkiye'nin en çok doğal afet riski taşıyan illerinden biri. İl, sahil şeridi boyunca uzanan ormanlık alanlar nedeniyle yangınlara, Kuzey Anadolu Fay hattı başta olmak üzere bir çok aktif fay nedeni ile depremlere, Marmara Denizi'nde yaşanan dalgalar ve fırtınalar nedeniyle de sel ve taşkınlara karşı savunmasız durumda. Yalova'da konut fiyatları, son yıllarda hızlı bir artış göstermişti. Ancak uzmanlar, iklim değişikliğinin yarattığı risklerin, bu artışın devam etmesini engelleyebileceğini belirtiyor. Potansiyel ev alıcıları, iklimin konut piyasası üzerindeki etkisini fark etmeye başladı. Ev avcılarının beşte dördünden fazlası iklimle ilgili riskleri konut satın alırken değerlendiriyor ve ona göre bir değer biçiyor. Bu durum, Yalova'da konut fiyatlarının düşmesine neden olabilir. Ancak uzmanlar, bunun sadece bir olasılık olduğunu ve konut fiyatlarının ne kadar düşeceğinden emin olmanın mümkün olmadığını belirtiyor. Uzmanlar, "İklim değişikliğinin yarattığı riskler, Yalova'da konut fiyatlarının düşmesine neden olabilir. Bu riskleri göz önünde bulunduran yatırımcılar, Yalova'da konut satın alırken daha dikkatli olmalı" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.