Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da Karbonmonoksit Zehirlenmesine Karşı Tedbir Alındı

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, kış aylarıyla birlikte soba yakılmasına dayalı karbonmonoksit zehirlenmesinin önüne geçmek üzere önlemler alarak kamuoyuna duyuruldu.

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2023 12:19
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova’da Karbonmonoksit Zehirlenmesine Karşı Tedbir Alındı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte soba, şofben ve kombi gibi ısıtma cihazlarının kullanımı arttı. Bu cihazların yanlış kullanımı veya bakımsızlığı ise karbonmonoksit zehirlenmesi gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.  Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, karbonmonoksit zehirlenmelerinin önlenmesi için alınması gereken tedbirleri görüştü. Meclis, soba ve bacalarla, şofben ve kombilerle ilgili önlemleri içeren bir karar aldı. Karar, “Karbonmonoksit Zehirlenmelerini Önleme Amacıyla Alınması Gereken Önlemler” başlığıyla kamuoyuna duyuruldu.

Karara göre, kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olması, garanti sürelerine dikkat edilmesi, soba yakılırken aşırı doldurulmaması, yatmadan önce sobaya yakıt konulmaması, soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanması, lodoslu havalarda soba yakılmaması veya tam olarak söndürülmesi, soba birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanması, sobanın bulunduğu yerin sürekli havalandırılması, bacaların standartlara uygun ve yalıtımlı olması, düzenli olarak temizlenmesi, baca şapkası takılması, şofbenin mutlaka bacaya bağlanması, baca bağlantısı olmayan yerlere asla bağlanmaması, şofbenin monte edileceği mekanın yeterli büyüklükte olması, şofbenin mümkünse banyo yerine balkona veya başka bir havadar mekana takılması, şofbenin montajının yetkili servis tarafından yapılması, şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanması, bacaların yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemesi gibi önlemler alınması gerektiği belirtildi.

Meclis, karbonmonoksit zehirlenmelerinin önlenmesi için vatandaşların bu önlemlere uymalarını, ayrıca karbonmonoksit dedektörü kullanmalarını, karbonmonoksit zehirlenmesi şüphesi durumunda hemen 112 Acil Servis’i aramalarını, zehirlenen kişilerin temiz havaya çıkarılmalarını, mümkünse oksijen verilmelerini, kesinlikle ağızdan ağıza solunum yapılmamasını tavsiye etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.