Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Yalova’da Değişim Başlıyor”

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “Yalova’da değişim başladı” diyerek, hayata geçirilecek projeleri bir biri ardına sıraladı.

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2020 11:34
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Yalova’da Değişim Başlıyor”

Yalova Vali Yardımcısı Ercan Çiçek ve Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk Sağlıklı Yaşam Derneği tarafından düzenlenen kahvaltı programına katıldılar. Çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını Dernek Başkanı Dursun Erdem yaptı. Tüm katılımcılar selamlayan Erdem ardından mikrofonu Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’a bıraktı. Tutuk ise belediyenin çalışmaları ve başlayacak olan yeni projeleri hakkında bilgiler verdi. Sözlerine ilde gerçekleşen değişime vurgu yaparak başlayan Tutuk, “Yalova’da değişim başladı. Bunu herkes hissediyor ve görüyor. Öncelikle Yalova’da Sıfır Atık Projesi’ni başlatıyoruz. İhale aşamasında. Bu proje nasıl olacak. Ayrıştırma sistemi ile birlikte son derece modern, Marmara ve Türkiye bölgesine örnek Yalova’ya yakışan bir proje bizleri bekliyor. Bu projeyi bir ay gibi kısa bir sürede hayata geçireceğiz” dedi.

Yürüyüş ve bisiklet yolları yapılacak
Yalova’da vatandaşların rahatça yürüyüş yapabilecekleri ve bisiklet sürebilecekleri alanlar oluşturduklarını bir kez daha yineleyen Tutuk, “Yine Çiftlikköy’de Üniversite kampüsüne kadar uzanan bir bisiklet yolunu inşa ediyoruz. Bunun detaylarını geçtiğimiz günlerde Yalova kamuoyumuzla da başladık. Bu projemizin hayata geçmesi ile birlikte tek yön 20 kilometre gidiş dönüş düşünüldüğünde de 40 kilometrelik bir bisiklet ve yürüyüş yolunu ilimize armağan ediyoruz. Özellikle Çiftlikköy ve Yalova arasında bulunan askeri alanda Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilen onayla 160 metrelik bir yol geçirerek kesintisiz bir parkuru oluşturuyoruz. Bununla da kalmıyoruz. Balaban Dere ile Kirazlı Sanayi Sitesine kadar bisiklet ve yürüyüş yolu yapılacak. Sanat Sokak’tan TOKİ konutlarına kadar dere kenarından geçecek bir bisiklet ve yürüyüş yolunu hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

Ada bazlı kentsel dönüşüm
Yalova’da yapılacak olan Kentsel Dönüşüm çalışmalarına da değinen Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “Yalova’da 21 yıldır kentsel dönüşüm adına bir girişimde bulunulmadı. Biz bu girişimi başlattık. Kentsel Dönüşüm Ofisini açtık. Biz ilimizde ada bazlı bir Kentsel Dönüşüm yapacağız. Bugüne kadar 6 katlı bir bina eğer Kentsel Dönüşüme girerse 4 kat imar veriliyordu. Bu da beraberinde birçok olumsuzluğu getiriyordu. Biz ada bazında anlaşma sağlandığı zaman tüm adaya 6 kat imar veriyoruz. Böylece depremde hasar gören binaları yenileme imkanı yakalayacağız. Bu bana göre 21 yılda Yalova’da devrim niteliğinde bir başarıdır” dedi.

Yıllardır süren sorun ortadan kalkıyor
Yalova’da yılan hikayesine dönüşen Bağlarbaşı Mahallesindeki Kentsel Dönüşüm çalışmasına da 2021 yılı içerisinde başlanacağını vurgulayan Tutuk, “Halk arasında Roman Mahallesi olarak bilinen Bağlarbaşı Mahallesi’nde 12 yıldır riskli alan olduğu için imar verilemiyor. Orada ki vatandaşlar binalarına bu nedenle hiçbir şekilde dokunamıyorlar. Biz burada ki 100 dönümlük riskli alanı Kentsel Dönüşüme soktuk. Bu alanı TOKİ’ye devrettik. Planları çiziliyor. Ankara’dan gelen bir ekipte vatandaşlarla görüşmeler yaparak talepleri almaya başladı. Bağlarbaşı Mahallemizin Kentsel Dönüşüme sokulması ile ilgili artık önümüzde hiçbir sorun yok. Muhtemelen 2021 yılının ilk 6 ayında bu mahallede Kentsel Dönüşüm gerçekleşecek” şeklinde konuştu.

Örnek bir Millet Bahçesi yapılacak
Yalova’ya bir Millet Bahçesi kazandıracaklarını vurgulayan Tutuk bu Millet Bahçesi’nin Türkiye’nin en az beton kullanılan bahçesi olacağını söyledi. Tutuk konuşmasını şu şekilde sürdürdü, “Kiptaş konutlarının yan tarafında Eski Üzüm Bağı olarak anılan 113 dönüm alanda Millet Bahçesi yapıyoruz.  Bu Millet Bahçesi Türkiye’nin en az betonunun kullanıldığı, içerisinde meyve bahçeleri olan bir yer. Çocuklarımız bu ağaçların dalından sarkan meyveleri de toplayıp yiyebilecekler. Burası örnek bir Millet Bahçesi olacak. Ayrıca içerisinde bir göleti olacak ve bu gölette Kuğular da yüzecek”  

14 Mahalleye 14 Spor Tesisi
Gençlere de müjdeler vermeyi ihmal etmeyen Tutuk, “14 Mahallemizde de spor tesisi yapıyoruz. Yerleri belirlendi. Şu an ihale aşamasında. Önümüzdeki 6 ay içerisinde 14 Mahalledeki 14 tesiste bu spor tesislerini tüm halkımız görecek. Bu arada mevcut spor tesislerini de yeniliyoruz. Alt yapıları ve zeminlerini de yeniliyoruz” dedi.

Parklar artık daha güvenli
Çocuk parklarında çocukların daha güven içerisinde oynamalarına imkan sağlayacak bir projeyi de kamuoyu ile paylaşan Başkan Tutuk, “Çocuk parklarımızı daha güvenli hale getirmek için harekete geçtik. Tüm çocuk parklarımıza kameralar takıyoruz. Bu kameralar MOBESE sistemine ve bizim kendi sistemimize de entegre edildi. Çocuk parklarımız 24 saat kameralarla izlenecek. Yine parklarımızı aydınlatmaya da başlıyoruz. Çocuklarımızın güvenliği bizim için çok önemlidir” diye konuştu.

Dere ıslahları başlıyor
Yalova içerisinden geçen 4 derenin de ıslah edileceğini ancak ilk etapta 2 tanesinde çalışma başlatılacağını dile getiren Tutuk, “Dere ıslahları maalesef yıllardır kanayan yaramızdır. Biz dere ıslahlarının onayını bizzat Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan aldık. Şu anda Balaban Deresi ıslah projesi ihalesi gerçekleştirildi. İldeki 2 derenin ıslahına 2021 yılında başlıyoruz” şeklinde konuştu.

Ana arterler asfaltlanacak
Yalova Belediyesi olarak ana arterlerde altyapı ve asfaltlama çalışmalarına devam edeceklerini dile getiren Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “21 yıldır asfaltlanmayan İsmet Paşa Caddesi 2 bin 200 metrelik bölümünü asfaltladık. İstanbul Caddesi’ndeki çalışmalarımız tamamlandı. Cadde ulaşıma açıldı. Beyazıt Caddesi üzerinde çalışmalar devam ediyor. Geçici Çevre Yolu çok kötü. Bu yolunda yüzde 50’lik bölümünü asfaltladık. Bir hafta 10 gün içerisinde Kadıköy sınırından Bursa yoluna kadar tüm caddeyi yenilemiş olacağız. Bunun devamı da gelecek. Şehrimizin ana arterleri asfaltlanacak” dedi.

Yüksek gerilim hatları yer altına giriyor
Girne Caddesi üzerinde tehlike arz eden yüksek gerilim hatlarının da yer altına alınacağını söyleyen Tutuk konuşmasında, “Girne Caddesi’nde yüksek gerilim hatları var. Bu ciddi bir tehlike arz ediyor. 4 kilometrelik bir hattan bahsediyoruz. 4 kilometrelik şehrin enerji hatları yer altına alınıyor. Bu da Yalova’da bir ilk. Çok önemli bir çalışma bu” sözlerine yer verdi.

Yalova Belediyesi “Borçsuz Belediye” olacak
Yalova Belediye’sinin mali yapısına da değinmeyi ihmal etmeyen Tutuk sözlerini şu şekilde tamamladı, “Göreve geldiğimiz 28 Şubat 2020 tarihinden bugüne kadar esnaflarımıza ve Yalova’da ki firmalara Yalova Belediyesi olarak 42 milyon TL ödeme yaptık. Bunu sadece öz kaynaklarımızdan gerçekleştirdik. Belediyemiz bu süreçte 1 TL dahi kredi kullanmadı. Bunun 23 milyonu icra dosyalarıydı.  217 adet icra vardı belediye üzerinde. Bunu 100’e indirdik. Halen de ödemeye devam ediyoruz. Belediyeyi devraldığımızda bin 126 kişiye belediyemizin borcu vardı. Şu anda 713 kişiye borcumuzu ödedik. Yalova Belediyesi önümüzdeki yıllarda borçsuz bir belediye olarak adını duyuracak”
Konuşmaların ardından ise Sağlıklı Yaşam Derneği’ne katkı sunan Bahattin Sabahçı, Tülay Özçelik ve Fedayi Güngör adına eşine derneğin Onursal Başkanlık plaketleri takdim edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.