Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova'da Biyoçeşitlilk Toplantısı

Yalova Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü Karadere Köyü Barajının devreye girmesi sonrasında baraj suları altında kalacak olan bitki türlerinin tespiti amacıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 24.06.2016 10:29
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova'da Biyoçeşitlilk Toplantısı

Toplantıda, "Karadere Göl Aynası Altında Kalacak Bitki Türlerinin Tespiti’" projesi sonucunda taşınması ve izlenmesi gereken 8 bitki türü tespit edildiği vurgulandı.

2014 yılında tamamlanan ‘‘Yalova İli Biyolojik Çeşitlilik Araştırması’’ projesi kapsamında yapılan arazi çalışmalarında 627 damarlı bitki türü, 38 memeli türü, 136 kuş türü, 8 iç suyu balık türü, 18 sürüngen türü ve 6 çift yaşamlı türü tespit edilmiş olup, projenin tamamlanmasıyla birlikte 11 damarlı bitki türü, 1 memeli türü, 1 kuş türü, 1 iç suyu balık türü, 1 sürüngen türü ve 1 çift yaşamlı türü izlenmesi gereken türler olarak belirlendi. Aynı şekilde Karadere Köyünde gerçekleşecek olan baraj yapımı nedeniyle yapılan ‘‘Karadere Göl Aynası Altında Kalacak Bitki Türlerinin Tespiti’’ projesi sonucunda taşınması ve izlenmesi gereken 8 bitki türü tespit edildi.

Projelerin sonucunda belirtilen türlerin izleme çalışmaları yapmak üzere İl Şube Müdürlüğümüz teknik elemanları ile Öğretim Üyesi Neriman Özhatay, Öğretim Üyesi Engin Özhatay ve Mühendisi Fahrettin Yurtbay’ın fotoğraf çekimleri ile arazi çalışmaları yapılmıştır

Arazi çalışmaları sonunda Yalova İli Flora (Damarlı Bitkiler), Fauna (Kuşlar, Memeliler, Çift Yaşarlar, Sürüngenler, İç Su Balıkları) ile “Karadere Barajı Göl Aynası (Göl Alanında) Altında Kalacak Bitki Türlerinin Tespit projesi izleme işi için İl Şube Müdürlüğümüz teknik elemanlarıyla ile çalışmada görev alacak öğretim üyelerinin katılımlarıyla hem arazi çalışması hem de proje toplantısı düzenlenmiştir.

Toplantıya Damarlı Bitkiler Uzmanı Öğretim Üyesi Neriman Özhatay, Öğretim Üyesi Engin Özhatay, Memeli Uzmanı Öğretim Üyesi Vedat Beşkardeş, Kuş Uzmanı Öğretim Görevlisi Ergün Bacak, İç Su Uzmanı Yard.Doç.Dr. Özcan Gaygusuz, Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Merkezi Enstitüsü personellerinden Dr. Kamil Erken, saha fotoğraf çekimlerini yapmak üzere Mühendisi Fahrettin Yurtbay ile Müdürlüğümüzün personelleri katıldı.

Toplantı neticesinde, yapılacak izleme çalışmaları için görüş alış verişinde bulunulmuş olup, projede yer alan türler, izleme yapılması gereken tarihler ve sahalar hakkında görüşme yapıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.