Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da Arama Kurtarma Gönüllüleri Eğitimi Başladı

İHH Yalova Arama ve Kurtarma Ekibi, olası bir afet durumunda hazır olmak için bir yıl sürecek bir proje başlattı. Proje kapsamında her ay 50-60 kişiye arama kurtarma eğitimi verilecek.

Haber Giriş Tarihi: 20.12.2023 11:19
Haber Güncellenme Tarihi: 20.12.2023 11:19
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova’da Arama Kurtarma Gönüllüleri Eğitimi Başladı

İHH Yalova Arama ve Kurtarma Ekibi, Marmara Bölgesi’nde art arda yaşanan depremler sonrasında olası bir afet durumunda arama kurtarma faaliyetlerine katkı sağlamak için Yalova Arama Kurtarma Gönüllüleri Eğitimi Projesi’ni başlattı. Proje, İç İşleri Bakanlığı’nın izniyle Yalova’da gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında bir yıl boyunca her ay 50-60 kişiye arama kurtarma eğitimi verilecek.

Proje hakkında konuşan İHH Arama ve Kurtarma Yalova İl Temsilcisi Mustafa Kaya, projenin amacının eğitimli arama kurtarma ekibinin sayısını artırmak ve ekipman eksiğini gidermek olduğunu söyledi. Kaya, “Depremlerin arttığı bir dönemde iki şeyi vurgulamak istiyoruz. Birincisi eğitimli arama-kurtarma ekibinin daha fazla sayılara ulaşmasını istiyoruz. Ayrıca ekipman eksiğimizi de tamamlamayı amaçlıyoruz. Gönüllü sayısının artması ve malzeme eksiğimizin tamamlanması noktasında halkımızdan destek bekliyoruz” dedi.

Proje ile Yalova’da bir ilki gerçekleştirdiklerini de belirten Kaya,  “Şimdilik 30 kişilik bir ekibiz. Ekibimiz Yalova’da yaşayan çoğunluğu esnaf, memurlardan oluşuyor. Proje kapsamında geçtiğimiz Cuma günü ilk eğitimlerimizi gerçekleştirdik. Cuma, Cumartesi ve Pazar günü gerçekleştirdiğimiz eğitimlerde 30 kişilik bir üniversite öğrencileri grubunu eğitiyoruz. Eğitim faaliyetlerimiz her ay düzenli bir şekilde artarak devam edecek” diye konuştu.

Sadece deprem değil, sel ve yangın gibi diğer afetlere de müdahale etmeyi planladıklarını ifade eden İHH Arama ve Kurtarma Yalova İl Temsilcisi Mustafa Kaya, “Yalova Arama Kurtarma Gönüllüleri Eğitimi Projesi, Yalova başta olmak üzere tam kapsamında (Bursa, Bolu, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Kocaeli) sorumlu olduğumuz illerde ve ülkemizde yaşanabilecek her türlü afetlerde ihtiyaç duyulan arama kurtarma ve yardım konularında derneğimizce oluşturulacak arama kurtarma ekibinin profesyonelleşmesi ve gönüllü eğitimlerini sürdürme amacını taşımaktadır. Aynı zamanda ilimizde AFAD’a akredite olmuş arama kurtarma ekibiyiz. Afet durumlarında büyük önem arz eden nitelikli ekip ihtiyacını gidermekte yeni gönüllüleri eğitmek amacıyla İHH Arama ve Kurtarma ekiplerini oluşturduk. Bu projeyle bölgemizde beklenen depremlere müdahale kapasitesinin arttırılmasını hedefliyoruz. Ayrıca bölgemizin risk planlarında yer alan deniz ve ormanda yaşanabilecek kayıp ve mahsur kalma; aynı şekilde, oluşabilecek sel ve orman yangınlarına da müdahale etmeyi planlıyoruz. Diğer hedeflerimiz ise meydana gelebilecek doğal afetler öncesinde Yalova halkının tedbirli olmasın sağlamak, kurulacak ekip ile ilimizde ve bölgemizde meydana gelebilecek doğal afet durumunda bölgeye ulaşarak arama kurtarma faaliyetlerine katılmak, meydana gelebilecek doğal afetler karşısında halkı bilinçlendirmek ve yaşanabilecek paniğin önüne geçmek, toplumsal yardımlaşma ve dayanışma bilincini artırmak ve sivil toplum örgütlerinin ve gönüllü bireylerin afetle mücadele konusunda gücünü kullanmak” dedi.

Kaya, projenin hedef kitlesinin 18-60 yaş arası 35 kişilik arama kurtarma ve acil yardım ekibi ve bilinçlendirme faaliyetlerinde Yalova ve ilçelerinde yaşayan vatandaşlar olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.