Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Belediyesi’nin 7. Duruşması Yapıldı

Yalova Belediyesi zimmet ve dolandırıcılık davasının 7. Duruşması gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2022 08:30
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova Belediyesi’nin 7. Duruşması Yapıldı

Davayı CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da izledi. Tanal mahkeme çıkışında davanın bilinçli olarak uzatıldığını dile getirerek Anayasa’nın 141. Maddesine vurgu yaptı.

Yalova Belediyesi’ndeki zimmet ve yolsuzluk davasının 7. Duruşması Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirildi. Davaya 5. duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartı ile salıverilen Halit Güleç, görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve diğer sanıklar katıldı. Davanın tek tutuklu sanığı olan Reşat Elgin ise SEGBİS vasıtası ile davada savunmasını yaptı. Davayı CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da mahkeme salonunda takip etti.

“Ben bana ne dedilerse onu yaptım”
Davaya tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS vasıtası ile katılan Reşat Elgin ise, “Ben Vefa Salman ve Halit Güleç ne dediyse onu yaptım. Bunların dışında hiçbir şey yapmadım. Benim zaten imza yetkim de yok. Ayrıca ben firar falan da etmedim. Stres atmak için tatile gittim. Zaten olayı öğrenince gidip jandarmaya ifademi de kendi rızamla verdim. Ben beratımı talep ediyorum. Adalet güçlüden mi yoksa haklıdan mı yana onun ortaya çıkması lazım” dedi.

“Bu olay benden önceye dayanıyor”
Davada ifade veren bir diğer isim de görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman oldu. Salman ise bu olayın kendilerinin göreve gelmesinden çok öncelere dayandığını ifade etti. Salman, “Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Davaya konu olan zimmet ve dolandırıcılığın bizden öncesine dayandığı tespit edildi. Bunun göz önünde bulundurulması davanın seyri açısından çok önemli. Davada geçen ödemelerle ilgili sözlü ve yazılı hiçbir talimatım da olmamıştır” diye konuştu.

“Mahkeme talepleri reddetti
Yalova Belediyesi’ndeki zimmet ve yolsuzluk davasının 7. Duruşmasında Halit Güleç’in avukatları müvekkillerinin yurtdışı çıkış yasağının ve adli kontrol şartının kaldırılmasını talep ederken tutuklu tek sanık Reşat Elginin avukatları ise berat talebinde bulundular. Mahkeme heyeti her iki talebi de reddetti. Mahkeme heyeti Elgin’le ilgili, “Sanığın üzerine atılı suçun mahiyeti, mevcut delil durumu, suçu işlediğine dair kuvvetli sübut deliller, kaçma şüphesi ve eylem yoğunluğu göz önünde bulundurularak tutukluluk halinin devamına” karar verdi.

Mahkeme 14 Haziran 2022 tarihine ertelendi
Mahkeme heyeti 6. Duruşmada iptal ettiği ve yeniden yapılmasını istediği bilirkişi raporunun beklenmesine karar vererek davayı 14 Haziran 2022 Çarşamba günü saat 09.30’a erteledi.

Tanal’dan Anayasanın 141 maddesi vurgusu

Mahkeme çıkışında basına açıklamalarda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise Anayasa kitapçığını göstererek 141. Maddeye vurgu yaptı. Tanal konuşmasında, “Elimde anayasa var. Anayasanın 141. Maddesinin son fıkrası, ‘Davalar en az giderle, mümkün olan süratle sonuçlandırılmalıdır’ der. Nasıl bir itfaiye, bir polis ya da Ambulansın olay yerine hızla gitmesi gerekiyorsa mahkemede o hızla bu davayı sonuçlandırması lazım. Duruşma tarihleri 3 ay ara ile verilmez. Bunlar seçim sürecini doldurmak için böyle bir strateji yürütüyorlar. Bunlar seçimle alamadıkları Yalova Belediye Başkanlığını mahkemeyi aracı kılarak almaya çalışıyorlar. Eğer Türkiye’de davası derdest olan belediye başkanlarının hepsini görevden alırsanız, Türkiye’de belediye başkanlığı yapacak kimseyi bulamazsınız. Bu keyfidir, siyasidir, hukuka aykırı bir durumdur. Ben buradan Adalet Bakanlığından buradaki mahkeme heyetine kadar herkese sesleniyorum. Anayasa 141 maddenin son fıkrası ortadadır. Yasanın uygulanmasını, hakkın yerini bulmasını, adaletin yerini bulmasını istiyoruz” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.