Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Barosundan Özgecan Açıklaması

Özgecan'ın katledilişi dolayısıyla bir basın açıklaması yayınlayan Yalova Baro Başkanı Hakan Gergeroğlu, "Özgecan’ın ve kadınlarımızın Anayasada güvence altına alınan en önemli hakkı olan yaşam hakkını koruyamadık" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 17.02.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova Barosundan Özgecan Açıklaması

Yalova Barosu yaptığı açıklama ile vahşice öldürülen Özgecan için duydukları acıyı ve üzüntüyü dile getirdi. Baro adına açıklama yapan Baro Başkanı Hakan Gergeroğlu, "Yaşamının baharında, geleceğe umutla bakan bir genç kızımız daha hunharca katledildi. Özgecan’ın ve yüzlerce kadınımızın Anayasada güvence altına alınan en önemli hakkı olan yaşam hakkını koruyamadık.

Kadın cinayetlerinin ve aile içi şiddetin % 1400 arttığı günümüzde, şiddetin sebep ve sonuçları defalarca dile getirildiği halde Baroların ve sivil toplum kuruluşlarının çığlıkları hiçe sayılmakta , acil ve etkin çözüm yolları oluşturulmamaktadır. Kadın cinayetlerinin önlenmesi ve aile içi şiddetin engellenmesi için toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmalı ve kadına bakış açısı değiştirilmelidir. Yasalarımızda düzenlenen kadın-erkek eşitliğine dayalı hakların uygulanması sağlanarak, Devlet politikalarında ve siyasi söylemlerde eşitlik vurgulanmalıdır. Gerek sosyal yaşamda gerekse okullarda kadına bakış açıcı ve eşitlik konusunda eğitim çalışmaları yapılmalıdır. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin sorumlularının yargılanmasında tahrik indirimlerinin uygulanmamalı ve caydırıcı yasal tedbirler alınmalıdır. Medya kadın ve çocuklara yönelik şiddeti bir malzeme olarak kullanmaktan vazgeçmelidir. Yalova Barosu olarak; Kadınlarımızın birey olarak kabul edildiği, özgür ve güvenli bir toplumda yaşam isteklerinin gerçekleştiği, başkaca canlarımızın yanmadığı bir Türkiye’de yaşamak istiyor, kadınlara karşı yapılan hukuksuzlukların takipçisi olacağımızı bildiriyoruz" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.