Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova – Armutlu Yoluna Kamulaştırma Engeli

Yalova-Armutlu Yolu şartname gereği 27 Ekim 2009 tarihinde bitirilmesi gerekirken kamulaştırmaya bağlı olumsuzluklar nedeniyle bir türlü bitirilemedi. Adeta bir yılan hikayesine dönen yol yapımı kapsamında yolun sadece 20 km’lik bölümü tamamlanabildi

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

1997 yılında ihalesi yapılan ve 1998 yılında da çalışmalarına başlanan 45 km’lik Yalova Armutlu yolu teknik şartnameye göre 27 Ekim 2009 tarihinde bitirilecekti. Ancak ard arda ortaya çıkan olumsuzluklar bırakın yolun bitirilmesini % 50’lik bölümünün tamamlanmasına bile imkan tanımadı. İhaleyi alan Zihni Üstün oğulları İnş. Taahhüt, Turizm ve Petrol Ürünleri San.. Tic. A.Ş. sorumlusu, İnşaat Mühendisi Aşkın Üstün’de olumsuzluklardan dert yanarak, “Yalova Total Petrol mevkiinde, Çınarcık sapağından başlayıp projelendirilmiş olarak Armutlu İlçesine kadar ulaşacak olan yolun yapım çalışması 1998 yılında başladı. Orman alanlarındaki çalışmaların tamamlanmasına karşın birkaç tapulu arazinin kamulaştırılmasındaki olumsuzluklar işi yokuşa sürdü. Yalova’dan Çınarcık Hasan Baba mevkiine kadar tamamlanan yol bu sorunlar nedeniyle kesintiye uğradı ve Teşvikiye Beldesine ulaşması engellenmiş oldu. İlk ihale sürecinde birileri kamulaştırma ile vatandaşın mağdur edilmeyeceğini taahhüt ettiler. Sonra da iş uzadıkça para ödenmeden iş makinelerinin sahipli arazilere girmesine izin verilmemeye başlandı. Ardından 2B olayı daha da karmaşık bir hal almasına neden oldu.

Karayolları Orman Bakanlığıyla itilaflı olan yerlerden geçişi sağlamak için paraların ödeneceğini taahhüt etmesine karşın Hasan Baba mevkiinde ki tapulu yerlerden sadece bir yer sahibinin “para ödenmeden arazime giremezsiniz” ifadesi var. Yola terk işlemleri de başlatıldı. Sanıyoruz engeller aşılacak.
Ödenek konusunda yaşanmakta olan gecikmeler çalışmalarımıza olumsuzluk katmamaktadır. Şu ana kadar yolun sadece 20 km. lik bölümü tamamlanabildi. Bu arada yağışlarda çalışmaları olumsuz yönde etkiliyor” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.