Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova 4 Gün Boyunca Sessizliğe Büründü

81 ille aynı anda sokağa çıkma yasağının uygulandığı Yalova’da sokaklar sessizliğe büründü.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2020 10:46
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova 4 Gün Boyunca Sessizliğe Büründü

Güvenlik güçleri ise şehrin belli noktalarında oluşturulan kontrol noktaları ile şehrin cadde ve sokaklarında dolaşan ekiplerle yasağa uyulmasını sağladılar.

Yalova’da 4 günlük sokağa çıkma yasağı uygulamasına vatandaşlar hassasiyet gösterdiler. Alışverişlerini yapamayan bazı vatandaşlar Cumartesi günü saat 17:00’ye kadar açık kalan market ve fırınlara akın ederek alışverişlerini gerçekleştirdiler. Sokağa çıkma yasağının ardından kentin işlek caddeleri adeta sessizliğe büründü. Sabahın erken saatlerinden itibaren oluşturulan kontrol noktalarında güvenlik güçleri tarafından kontroller yapılırken, istisnai kişiler arasında bulunmayanlara idari işlem uygulandı. Güvenlik güçleri ana arterlerde araçlarla ve yaya olarak devriye görevlerini yerine getirerek yasağa uyulmasını sağladılar. Yasak boyunca sadece İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelge de yer alan kişiler ve meslek gruplarına üye vatandaşlar dışında kimsenin sokağa çıkmasına izin verilmedi.
Genelgede, bayramın birinci günü 14.00-20.00 saatlerinde yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların dışarı çıkabileceği belirtilmişti.

65 yaş üstü vatandaşlar sokağa çıkarak bayramın keyfini çıkardı

65 yaş ve üstü vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlamasının 6 saatliğine kaldırılması ile bayramda dışarı çıkmanın mutluluğunu yaşadı. Yalova'da yaşayan 65 yaş ve üstü vatandaşlar da izinle birlikte sokağa çıkarak park ve caddelere akın etti. Maske takarak sokağa çıkan vatandaşların, sosyal mesafe kuralına dikkat ettiği görüldü.

Minibüsler sağlıkçılar için çalıştı
Öte yanda Minibüsçüler Odası da bayram süresince sağlıkçılar ve güvenlik güçlerinin ulaşımını sağlamak adına nöbetçi araç bulundurdu. Bu araç belirli periyotlarla sefer yaparak işlerinden evlerini ve evlerinden de mesailerine giden sağlık çalışanları ve güvenlik güçlerini taşıdılar. Minibüslerden yasak kapsamında tutulan vatandaşlar da faydalandılar.

Araçlarla ekmek satıldı
Yalova’da yasak süresince marketler ve fırınlar da kapalı kaldılar. Ancak Yalova merkezinde ve ilçelerde belirlenen fırınlar tarafından araçlarla ekmek satışı yapıldı. Mahalleleri gezen araçlar anonslarla vatandaşlara ekmek sattı. Vatandaşlar ise gerek kapılarının önüne inerek ve gerekse balkonlarından sepet sarkıtarak ekmek ihtiyaçlarını karşıladılar. Yetkilendirilen fırınlar çalışmalarını hassasiyetle gerçekleştirerek vatandaşların ekmeksiz kalmasını engelledi.

Nöbetçi taksi uygulaması yapıldı
Ulaşımın bir diğer ögesi olan taksiler de sokağa çıkma yasağında nöbetçi bulundurdular. Durakta bekleyen taksiler acil durumlarda vatandaşlara hizmet verdiler. Nöbetçi olarak belirlenen araçlar yasak boyunca dönüşümlü olarak çalışırken diğer taksici esnafları da yasak boyunca evlerinde kaldılar.

513 kişiye cezai işlem uygulandı
Yalova Emniyet Müdürlüğü ise sokağa çıkma yasağına uymayanlara cezai işlem uyguladı. Bu kapsamda yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde ilçelerin de dahil olduğu 22.05.2020 günü saat 24:00 ile 26.05.2020 günü saat 24:00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanmıştır. Sokağa çıkma yasağı uygulaması kapsamında vatandaşlarımızın sabırlı ve sağduyulu davranması tüm ilimiz genelinde sürecin sorunsuz, problemsiz ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesine büyük katkılar sağlamıştır. Tüm Yalova ilinde yaşayan ve tedbirlere uyarak duyarlılık gösteren vatandaşlarımıza il emniyet müdürlüğü olarak teşekkür ederiz. Sokağa çıkma yasağı kapsamında yasağı ihlal eden toplam 513 kişiye 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282.  maddesine istinaden idari para ceza uygulanmıştır” denildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.