Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Velilere, “Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite” Semineri

Yalova Müftülüğü tarafından 4-6 yaş Kurslarında öğrenim gören öğrenci velilerine yönelik, “Çocuklarda Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite, Ekran bağımlılığı ve Akran Zorbalığı” konulu bir seminer verildi.

Haber Giriş Tarihi: 24.12.2022 08:53
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Velilere, “Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite” Semineri

Yalova Müftülüğü velilere yönelik eğitim çalışmalarını da hız kesmeden sürdürüyor. Bu çerçevede 4-6 yaş Kurslarında öğrenim gören öğrenci velilerine yönelik bir seminer gerçekleştirildi. “Çocuklarda Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite, Ekran bağımlılığı ve Akran Zorbalığı” konulu seminere Psikolojik Danışman Hatice Gülsüm Başkan konuşmacı olarak katıldı. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nun bir hastalık olmadığına dikkat çeken Başkan konuşmasında, “Çocuklarda ve Ergenlerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu anne karnındaki dönemden ve erken çocukluk çağlarından itibaren beyin gelişimi esnasında ortaya çıkan; özellikle dikkat, hafıza ve motor hareket kontrolü ile ilgili beyin bölgelerinin etkilendiği bir bozukluktur. Çoğu çocuk ve ergen zaman zaman dikkatini toparlamakta, dürtüsel davranışlarını kontrol etmekte veya hareketsiz bir şekilde oturmakta zorlanabilir. Ama Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna sahip çocuklar için bu sorunlar o kadar yaygındır ki; ev, akademik ortam, sosyal hayat ve insan ilişkileri gibi yaşamın birçok alanına müdahale eder. Ebeveynlerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukları hakkında sık sık yakındıkları bir gerçektir. ‘Bizi duymuyor sanki, çok ısrarcı, bir şeyi defalarca söylememiz gerekiyor’ gibi yakınma sözcükleri ebeveynler tarafından söylenmektedir. Yine aynı şekilde öğretmenler tarafından da, ‘çok hareketli, yerinde asla durmuyor, dersi dinlemiyor, sık sık yerinden kalkıyor’ tarzı cümleler söylenebilmektedir. Ancak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hareketli olmak, ders yapmamak veya istediği gibi davranmakla sınırlı bir hastalık değildir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yalnızca dikkatini odaklayamama, aşırı hareketlilik ve dürtüselliğin olduğu bir problem değildir çünkü dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun neden olduğu başka problemler veya komorbite olan başka psikiyatrik hastalıklar bu durumu daha karmaşık hale getirebilir. Bu sebeple, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu tüm boyutlarıyla tanımak ve anlamak gerekmektedir” dedi.
Seminerde velilerin soruları da Psikolojik Danışman Hatice Gülsüm Başkan tarafından cevaplandı. Seminer sonrasında Psikolojik Danışman Hatice Gülsüm Başkan’a çiçek sunularak seminerlerin ileriki tarihte tekrarlanması kararlaştırıldı.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.