Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vali Erol Tecrübelerini Öğrencilerle Paylaştı

Yalova Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Yeniler Kulübü tarafından düzenlenen “Tecrübe Paylaşımları” isimli söyleşi Yalova Valisi Muammer Erol’un katılımları ile gerçekletirildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2019 08:35
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Vali Erol Tecrübelerini Öğrencilerle Paylaştı

15 Temmuz Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşiye, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Metin Çancı ve Genel Sekreter Sayim Oral’n yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.   

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından programı, açılış konuşmasını Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci yaptı. Mesleki tecrübelerini öğrenciler ile paylaşmak üzere Yalova Üniversitesine gelen Yalova Valisi Muammer Erol’a teşekkür eden Cebeci emeği geçenleri de kutladı.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci’nin açılış konuşmasının ardından sözü devralan Yalova Valisi Muammer Erol, programı ilgi ile takip eden akademisyen ve öğrencilerin devlet yapıları, yönetim şekilleri ve valilik mesleğine yönelik soruları yanıtladı. İllerdeki idari yönetim örgüleri ile büyük şehirlerdeki yönetim yapıları hakkında da bilgiler paylaşan Vali Erol, Yalova’nın ileride büyük şehir olmasını arzu ettiğini ifade etti.   

 Valilerin, “Devletin Taşradaki Temsilcileri” olduğuna değinen Vali Erol, devletin en önemli varlık sebeplerinin başında gelen kamu güvenliğinin ve adaletin tesis edilmesi noktasında il Valilerinin mülki idare amiri olarak önemli görevler üstlendiklerine vurgu yaptı. Öğrencilere serbest zamanlarında yabancı dil eğitimine ağırlık vermeleri ve ders notlarını yüksek tutmaları tavsiyelerinde bulunan Vali Erol, ayrıca yaşadıkları şehirlerin kültürel zenginliklerinden istifade etmeleri önerisinde bulundu. 

Valilik görevindeki kariyer adımlarının ne şekilde ilerlediği hakkında bilgi veren Vali Erol, öncelikle kaymakam adaylığı ve mesleğe başlama süreçleri hakkındaki düşüncelerini aktardı. KPSS sınavının dışında özel bir sınav ve mülakat adımlarının bulunduğunu dile getiren Vali Erol, mülakatların ilgili meslekte vazgeçilmez bir unsur olduğunu, zira; devleti temsil edecek kişinin yalnızca yazılı sınav ile tespitinin yeterli olamayacağını söyledi. 

Kimlerin valilik yapmaması gerektiği konusunda da değerlendirmelerde bulunan Vali Erol, “Eğer egoist yapıya sahip iseniz asla bu mesleğe yönelmeyin. Bu meslek özveri isteyen bir meslektir” söylemi ile Valilik mesleğinin melekeleri üzerinde de durmuşlardır. Kaymakamlık görevi ile başlayarak Valiliğe değin uzanan süreci anlatan Vali Erol, en az 18 yıl ülkenin çeşitli bölgelerinde kaymakam olarak görev aldıktan sonra Vali olmanın yolunun açılabilmekte olduğunu belirtmiştir. İdarecinin birinci vazifesinin, görevini en iyi şekilde ifa etmeye odaklanmak olması gerektiğinin altını çizen Vali Erol, görev yerinizden ayrıldığınızda arkanızdan iyi dileklerde bulunan bireylerin çoğunlukta olmasının, görevinizi layıkıyla ifa etme noktasında bir gösterge olacağını söylemiştir. Valilik mesleğinin asla maddi kazancın ön plana alınarak seçilen bir meslek dalı olamayacağını da sözlerine ekleyen Vali Erol, ‘’Hayattan ekonomik ferahınızın daha iyi noktalara gelmesi yönünde beklentileriniz var ise bu mesleğe talip olmayın” dedi.

Vali Erol, tecrübe ettiği mesleği seçmiş olmaktan dolayı pişmanlık duyup duymadığı noktasındaki bir soruya verdiği yanıtta da bu memleketin insanlarına hizmet edebilmek adına gayret göstermekten hiçbir zaman pişmanlık duymadığını ifade ederek, ‘’Bu meslek gönül işidir, bu mesleğe gönülden bağlılık duyan birey için tek bir insanın hayır duası adına dahi bir ömür feda edilebilir” diye konuştu.    

“Tecrübe Paylaşımları” başlıklı söyleşi, Vali Erol’a çiçek takdimi ve hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona ermiştir.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.