Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vali Erbay’dan Köşe Yazısı

Yalova valisi Doç.Dr Yusuf Erbay Valiliğin resmi web sayfasında kaleme aldığı makalede Mavi-Yeşil yol projesini okurlarla paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 08.11.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova valisi Doç.Dr Yusuf Erbay Valiliğin resmi web sayfasında kaleme aldığı makalede Mavi-Yeşil yol projesini okurlarla paylaştı. Vali Erbay’ın kaleme aldığı Yeşil Mavi Turizm Seyir Yolu” adlı makalesi şöyle:

“İstanbul, Kocaeli ve Bursa metropollerinin kent yorgunluğu ve yükünü taşımayan; ama hepsine birer saat uzaklıkta denizi, çiçekleri ve termali ile ekonomik potansiyelini alternatif turizme yönlendirmiş, yakın tarihinde Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’e ev sahipliği yapmış bir kent; Marmara’nın botanik bahçesi YALOVA.

Yalova’da dağları şöyle bir kucaklamaya görün, nice saklı doğal güzelliklerle; kır çiçekleri, yeşilin bütün tonuyla sizi buyur eden çınar ağaçları, şelaleler, dipsiz göller, binbir çeşit kokusuyla yaylalar ve misafirperver insanıyla buluşursunuz.

İşte bu kavuşmayı sağlayan sonbaharın inanılmaz renk cümbüşünü gözler önüne seren, hayalle başlayan gerçeğe merhaba diyen “Yeşil-Mavi Yol Projesi” nden bahsetmek istiyorum bu yazıda.

Seçilmişleri, atanmışları ile elele verilerek ve ülke çapında uygulamaya konulan KÖYDES Projesi ile ilişkilendirilmiş bir proje.

İzmit tarafından geldiğinizde, Altınova İlçesi Hersek Köyünden başlayıp, Armutlu İlçesinde tamamlanan 127 km Yeşil-Mavi Yol uzunluğu, 62 km bağlantı yolları ile toplam 189 km’yi bulan ve çeşitli tarihi, turistik ve doğal güzellikleri içinde taşıyan bir bütünlük.

Hemen hemen tamamı trekking, foto safari gibi doğa turizmine uygun bir bölge. Samanlı Dağları eteklerindeki alan ise, doğa tutkunları için birçok motokros parkuru barındırmaktadır.

Girişte sizi tarihin derinliklerine, 17. yy’a götüren Hersekzade Camii ve çevresi karşılamakta, Kocadere Köyünde Çobankale Anıtı, yine devamında Yalova’nın tropikal iklime müsait yapısı dolayısıyla çilek bahçeleri ve çevredeki çiçek yetiştiricilerinin seraları size arkadaşlık etmektedir.

Altınova Merkez, Soğuksu, Kocadere, Fevziye, Tevfikiye, Sermayecik köylerinden, Çiftlikköy istikametine geçilmekte Burhaniye, Çukurköy, Dereköy, Laledere ve Gacık köylerine ulaşılmaktadır. Bu arada Çiftlikköy’de tarihi Taşköprü’yü unutmamak gerek.

Daha sonra, Yalova Merkez Elmalık, Sugören, Güneyköy ve Kurtköye ulaşılmakta ve tarihe tanıklık etmiş mağaralar gezilebilmekte ve yüzlerce yıllık çınarlar hayranlıkla seyredilebilmektedir.

Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü konuk eden Yalova, onun görüş, düşünce, plan ve projelerinden ziyadesiyle yararlanmış ve daha o dönemde bugün kullanılan ve Yeşil-Mavi Yolun en önemli güzergâhlarından olan Çınarlı Yol’da ilerlerken, Samanlı Köyü sınırlarında binbir çeşit çiçek ve ağaç deseni ile Karaca Arboretum’u sizleri karşılar. Çınarlı Yolun ihtişamlı güzelliği içinde Yalova’dan 11 km uzaklıktaki Termal Kaplıcalarına, bu alandaki Atatürk Köşküne ve Atatürk’ün yeniden birebir inşa edilen sinemasına ulaşabilirsiniz.

Termal’in, ünü ulusal sınırları aşmış, sağlık turizminin önemli bir ayağı olan kaplıcalarında mola vermek doğa ve tarih tutkunları için bulunmaz güzellikler bahşeder. Bu arada Sudüşen Şelalesini unutmamak gerekir.

Sudüşen Şelalesi, Termal Üvezpınar’dan yaklaşık 8 km gidilerek 15 dakikada ulaşılan, Yeşil-Mavi Yol Projesinin önemli bir ayağını oluşturan ve yürüyüş olarak yaklaşık iki saati bulan, metrelerce yukarıdan düşen şelalesi ile sizlerin ziyaretini beklemektedir. Ve ayrıca şelaleye çıkarken eşsiz bir baraj gölü, Marmara Denizi’nin muhteşem manzarası, çeşitli flora ve fauna ile karşılaşır, foto safari, trekking ve piknik yapabilirsiniz.

Termal’den sonra, Çınarcık Ortaburun, Çalıca ve Teşvikiye köylerinden Armutlu İlçemiz Selimiye, Hayriye, Mecidiye’den Merkeze kadar devam eden, bağlantı yolları ile tamamlanan bir projedir, Yeşil-Mavi Yol Projesi. 

Çınarcık’ta Kent Ormanı yeni düzenlemesi ile ziyaretçilerine doğanın inanılmaz güzelliğini sunmaktadır. Teşvikiye Köyünden Erikli ve Delmece Yaylalarına oradan da Selimiye Köyüne ulaşım, asfalt yollar ile sağlanmıştır.

Yeşil-Mavi Turizm Seyir Yolu ile adeta bir botanik bahçesi görünümündeki havzanın ortaya çıkışına şahit olursunuz. Yapılan bu yollarla örneğin İstanbul’a sadece 1,5 saat uzaklıkta, Karadeniz’in eşsiz yaylalarının bir benzeri görünümündeki Delmece Yaylası ile buluşursunuz.

Yine Teşvikiye beldesine 10 km uzaklıkta Erikli Yaylasında, Çınarcık Kent Ormanından 2,5 km mesafe ve 530 metre rakımda bulunan Büyük Dipsiz Göl ve bu gölden 1,5 km mesafede 570 metre rakımda Küçük Dipsiz Göl’ün hayal alemine daldıran mistik görünümüyle büyülenirsiniz. Kestane, karaağaç, ıhlamur, erik ve elma ağaçları ile bezenmiş bu yaylalarda kamp yapabilir, Teşvikiye deresi üzerinde bulunan ve toplam altmış metreyi bulan İkiz Şelalelerin doyumsuz güzelliğinde kaybolursunuz. Bu arada Esenköy’e 8 km mesafedeki Karlık Yaylasını da ziyaret edebilirsiniz.

Dağları ile, ormanı ile, şelale ve gülleri ile, hatta hayvan ve kuş türleri ile (ayı, tilki, sincap, kertenkele, çakal, porsuk, kirpi, tavşan, kaplumbağa, üveyik, tahtalı güvercin, bıldırcın, çil, karatavuk, sığırcık, sakarmeke, çulluk, atmaca, keklik v.b.), denizi ile alternatif turizmin önemli bir merkezinin Yalova olduğunu görürsünüz.

Alternatif turizmi geliştirme anlayışının can damarı konumundaki bu yol ile geniş bir turizm havzası ortaya çıkarılmıştır. Bu yol bir turizm seyir yolu olup, bir tarafına Marmara Denizi’ni, diğer tarafına da İznik Gölü ve Gemlik Körfezini alarak, doğanın inanılmaz güzelliğini ortaya çıkarmakta ve adeta Amerika ve Avrupa’daki benzerleri olan turizm seyir yolları örnekleriyle boy ölçüşmektedir.

Turizm hareketliliğinin yeni açılımı olan bu yolun, bir yandan da tarihi, kültürel ve coğrafi güzellikler ile değerleri birbirine bağlayarak alternatif turizmin yeni itici gücü olduğunu anlarsınız.
Ayrıca alternatif turizm vizyonuyla, Yalova Stratejik Planı dahilinde Armutlu ilçesine bağlı Mecidiye, Hayriye, Selimiye köyleri ile Çınarcık ilçesine bağlı Şenköy ve Teşvikiye’yi kapsayan “Armutlu-Çınarcık Organik Tarım Havzası Projesi” ile de eko turizme geçişin sağlanmaya çalışıldığına şahit olursunuz.

Ve nihayet Selimiye Köyünden geçilerek ulaşılan Armutlu’da Erdilli kaplıcasına uğrar; denizi, ormanı, kaplıcaları, şelaleleri, gölleri, yayla ve gülleri ile Yeşil-Mavi Turizm Seyir Yolu’nun alternatif turizmde ben de varım diyen Yalova’nın önemli bir kazanımı olduğunu görürsünüz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.