Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Üşümezsoy’dan Çarpıcı Açıklamalar

Prof.Dr. Şener Üşümezsoy Marmara Depremi konulu bir panel için Yalova’ya geldi. Burada konuşan Üşümezsoy depremin Yalova’dan başlayıp Adalara gideceği Çekmece’yi takiben Marmara’yı boydan boya geçeceğini söylemlerinin spekülatif olduğunu belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 13.08.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) tarafından düzenlenen Marmara Depremi Konulu panele katılmak için gelen Prof.Dr. Şener Üşümezsoy beklenen depremle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Sıradaki depremin beklendiği üzere Adalar açıklarından başlayıp istanbul’a uzanacak bir deprem değil, Yalova’nın Esenköy beldesi açıklarından başlayıp İmralı’nın güneyine uzanan hatta gerçekleşeceğini dile getirdi. Araştırmalarında bunu işaret ettiğini dile getiren Üşümezsoy, “Yalova ve Gölcük 17 Ağustos 1999 Marmara depremi’ni en şiddetli yaşayan yerlerdi. Bütün tartışmalar Yalova ve Çınarcık boyunca fay hattının kırılmadığı bundan sonraki adımın Yalova Çınarcık hattının kırılacağı yönündeydi. Biz ise bu hattın Hersek Deltası’nın batısına kadar ilerlediği ve Çınarcık ilçesinin ucuna kadar kırıldığını vurgulamıştık. Ondan sonraki artçı depremlerde hep bunu gösterdi. Ama arkadaşlar 17 Ağustos’tan sonra ısrarla sıradaki depremin Yalova’dan başlayıp Adalara gideceği Çekmece’den Marmara’yı boydan boya geçeceğini söylediler. Bu spekülatif bir tezdi. Ama biz buna itiraz ettik. Bizim itiraz sebebimiz ise şuydu. Marmara’da fay hattı Adalar’a doğru gitmiyor Çınarcık, Yalova’ya doğru geliyordu. Oradan güneye dönerek İmralı’ya doğru gidiyordu. Eğer fay hattı 17 Ağustos Depremi’nde Hersek burnunun batısında kaldıysa bundan sonra Yalova ve Çınarcığa doğru uzanan hat ilk çalışacak fay hattı idi. Ama bu kesitteki artçı depremlerinde dağılımı ile bu hattın Esenköy’e kadar kırılmış olduğu görünüyor. Fransız denizaltısı Armijyo’nun da yaptığı araştırmada bu verilere ulaşıldı” dedi.“50 Yılda Bir Deprem Üretiyor”

Esenköy’den başlayarak İmralı’ya uzanan hattın yaklaşık 50 yılda bir deprem ürettiğine de vurgu yapan Prof.Dr. Şener Üşümezsoy, “17 Ağustos’ta kırılan fay Esenköy’e kadar geldi. Bundan sonraki adım bana göre Esenköy’den İmralı adasının güneyine doğru uzanan bir hattır. Bu hat kırılırsa 7’lik bir deprem yapar. Bu hat ne zaman kırılır sorusunu sorarsanız 1717’de aynı 1999 depremi oldu. Bir taraf Düzce’de bir tarafta Çınarcık’ta. Ondan sonra 1766 depremi Mudanya’da oldu. Dolayısıyla arada bir 40-50 yıl var” şeklinde konuştu.“7.5 Şiddetinde Olmaz”

Olacağı senaryoları üzerinde durulan İstanbul depreminin de beklendiği gibi 7.5 şiddetinde olmayacağını dile getiren Üşümezsoy, “Var olan senaryoda Adalar ve İstanbul’da olacak depremin 7.5 şiddetinde olacağını söylüyor. Bu şiddete ki bir deprem hem İstanbul’u hem bu tarafı yıkardı. Ama tarihi kayıtlara baktığımızda daha önce böyle bir deprem olmuş olsaydı ne Ayasofya’nın kalması lazım, ne Galata Kulesi, ne de Rumeli Hisarı’nın. Şu anda adalar hattında bir stres birikmiyor” dedi.

Yalova Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu’nun da izlediği panel sonrasında YTSO Meclis Başkanı Mehmet Gürel, Prof.Dr. Şener Üşümezsoy’a katılımlarından dolayı teşekkür ederek çiçek sundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.