Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Umke Ekipleri Her Şarta Hazır

Afet ve olağandışı durumlarda sağlık hizmeti sunmak için gönüllü sağlık personelinden oluşan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Yalova’da 2023 yılı itibariyle 65 UMKE gönüllüsü ile hizmet veriyor. UMKE ekipleri, aldıkları eğitimler, edindikleri tecrübe ve başarılarıyla güven veriyor.

Haber Giriş Tarihi: 09.08.2023 13:17
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Umke Ekipleri Her Şarta Hazır

Yalova UMKE ekibi başarılı çalışmaları ile halka güven veriyor. Ekipler olası olaylara karşı sürekli olarak hazır dıurumda bulunmak adına eğitimlerden de geçiriliyor. Bu çerçevede Yalova’da afet ve olağandışı durumlara hazırlıklı olmak için çalışmalarını sürdüren UMKE ekipleri, 5-9 Haziran tarihleri arasında temel eğitim aldı. Yalova, Çanakkale, Bursa ve Balıkesir illerinden gelen 45 UMKE gönüllüsüne yönelik eğitim, zorlu saha, enkaz, triyaj, olay yeri yönetimi ve tatbikatı ile sona erdi.

UMKE ekipleri, aldıkları eğitimlerin yanı sıra sahada da aktif olarak görev yapıyor. 6 Şubat’ta gerçekleşen ve 11 ilimizi etkileyen büyük deprem sonrasında bölgeye ivedilikle intikal eden 45 UMKE personeli, arama-kurtarma ve sağlık hizmetlerinde yer aldı. Ayrıca sağlık tedbiri amacıyla 6 UMKE personeli Hakkari sınırında görevlendirildi.

UMKE ekiplerinin envanterinde ise 2 adet (4x4) UMKE Müdahale Aracı, 1 adet Ambulanstan dönüşüm personel nakil aracı ve 1 Adet Acil Müdahale Aracı (TUN) bulunuyor. Olağandışı afet durumunda kurulmak üzere 1 adet Lanco Şişirilebilir Hastane Seti ayrıca 72 m2 ve 37,5 m² olmak üzere 2 adet Şişme Acil Müdahale çadırı ile 18 metrekare şişme triaj çadırı da mevcut.

Yalova İl Sağlık Müdürü Dr. Emrah Eray, UMKE ekiplerinin önemine değinerek, “UMKE ekiplerimiz, her türlü afet ve olağandışı durumda yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek için gönüllülük esasıyla çalışan profesyonel sağlık personelimizdir. Onlar, hem normal şartlarda hem de zorlu koşullarda insan hayatını kurtarmak için büyük bir fedakarlık göstermektedir. Biz de onların eğitimlerine, donanımlarına ve motivasyonlarına önem veriyoruz. Onların her türlü şartta görevlerini yerine getirmesi için gereken ne destek varsa verdik vermeyi de sürdüreceğiz.” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.