Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ülkede Yaşlı Sayısı Artıyor

Yalova Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hilmi Uzun, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü'nü kutlayarak ülkemizde yaşlı sayısının arttığına dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 02.10.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Ülkede Yaşlı Sayısı Artıyor

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Yalova Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hilmi Uzun ülkemizde ki istatistiki verileri kamuoyu ile paylaştı. Uzun ülkemizdeki yaşlı sayısının arttığını dile getiren Uzun mesajında şu sözlere yer verdi;
"Her insan için değişik anlam ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1982 yılında 1 Ekim 'Dünya Yaşlılar Günü' olarak ilan edilmesiyle birlikte; 1983 yılından buyana ülkemizde de 1 Ekim 'Dünya Yaşlılar Günü' olarak kutlanmaktadır. Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus oranı her geçen gün artmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre; 65 yaş ve üstü nüfus oranı 2013 yılında %7,7 iken nüfus projeksiyonlarına göre 2023 yılında %10,2, 2050 yılında %20,8 ve 2075 yılında ise %27,7’ye yükseleceği tahmin edilmektedir. Yine TÜİK kayıtlarına göre; Türkiye’de doğuşta beklenen yaşam süresi toplamda 76,3, erkeklerde 73,7 ve kadınlarda 79,4 yıldır. Yaşlı nüfusuna ilişkin veriler böyle iken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızca belirlenen yaşlılık politikamız, sosyal hakları öne çıkaran, ayrımcı olmayan, aile ve hanenin de sosyal sisteme dâhil edildiği etkin ve üretken yaşlanmayı hedefleyen, yaşlının kapasitesini artırmaya yönelik düzenlemeleri öngören ve yaşlılarımızı sosyal çevresiyle bir bütün olarak değerlendiren sosyal bir anlayışa dayanmaktadır. Bu anlayıştan hareketle; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak ilimizde sosyal ve ekonomik yoksunluk yaşayan yaşlılarımıza toplam 150 kapasiteli 2 adet huzurevimizle hizmet vermekteyiz. Yaşanmışlıklarıyla geçmişimiz; örnek aldığımız tecrübeleriyle geleceğimiz olan tüm büyüklerimizin '1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü' nü kutluyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.