Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Ülkede İlaçta Kriz Var”

Siyasi kimliğinin yanısıra Yalova Eczacılar Odası eski Başkanı olan Eczacı Kürşat Emre Çandır ülkede ilaç krizinin baş gösterdiğini ve bu durumun ileriki aylarda derinleşmesinden endişe ettiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 10.11.2021 09:56
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Ülkede İlaçta Kriz Var”

Eczacı kimliği ile açıklamada bulunan Kürşat Emre Çandır ilaç üretiminde dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye’de ilaç krizi yaşanmaya başladığı uyarısında bulundu. Her yıl Kasım ayında fiyat güncellemeleri nedeni ile firmaların bazı ilaçları piyasaya sürmekten kaçındıklarını hatırlatan Çandır buy seferki durumun çok daha farklı ve vahim olduğunu dile getirdi. Önümüzdeki aylarda krizin derinleşeceğine de dikkat çeken Çandır, “Her sene olduğu gibi, bu sene de yüzlerce ilaca ulaşmakta güçlük çekilmeye başlandı. Yalnız bu seneki durum, geçen seneden farklı. Kriz erken başladı. Her sene, Sosyal Güvenlik Kurumu, Şubat Ayı içerisinde ilaç üreticisi firmalarla masaya oturup, önceki seneye göre ortaya çıkan kur farklılıklarını ve enflasyonist baskıyı göz önünde bulundurarak fiyat güncellemesi yapıyordu. Yılda bir kez gerçekleşen zam görüşmeleri öncesinde, birçok firma, zam beklentisi içinde, bazı ithal kalemleri piyasaya sürmekten kaçınıyordu. Ocak Ayı'nın ortalarında başlayan bu durum, bu sene Kasım Ayı'nda baş gösterdi. Ancak durum bu sefer biraz daha farklı. Türkiye, halen ilaçta dışa bağımlı bir ülke maalesef.  Özellikle, yüksek üretim teknolojisi gerektiren birçok kalem, ancak yurtdışından ithal edilerek halkımıza ulaştırılıyor. Bu durum maalesef ülkemizin bir ayıbıdır. Yıllar önce, Refik Saydam Hıfzıssıha Enstitüsü'nün kapatılması gibi mantık dışı bir kararın neticesini, bugün Covid-19 ve grip aşısını üretememekle görüyoruz. Benzer durum SSK'nın ve askeriyenin kapatılan ilaç fabrikalarında da görülebilir.  Bugün maalesef, döviz kurundaki önlenemez yükselişle birlikte, yerli firmalarımız hammadde ithalinde sorunlar yaşıyor. Birçok çocuk şurubu ki içlerinde antibiyotikler de var, üretim bandından inmiyor bu günlerde. Önümüzdeki aylarda, krizin derinleşmesinden endişe ediyorum” dedi.

“SGK tedbir almalı”
İlaç krizine karşı SGK'nın’acilen gerekli tedbirleri alması gerektiğine de vurgu yapan Kürşat Emre Çandır, “Sosyal Güvenlik Kurumu, bu noktada tedbir almak zorundadır. Prim toplama noktasında son derece hassas olan kurumun, toplanan primler karşılığında verilecek sağlık hizmetinin karşılığını her dem vermek durumundadır. Türk Eczacıları Birliği'nin bu noktadaki tespitleri incelenmeli, derhal çözüm üretimine yönelik çalışmalar başlatılmalıdır. Aksi halde sosyal devlet, karaborsa devlete döner ki; emin olun bu durumu hiçbirimiz istemeyiz. Herkes için eşit sağlık hizmeti almak, bir vatandaşlık hakkıdır” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.