Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Ülkede 3,3 Milyon Suriyeli Mülteci Var”

İŞKUR ve YTSO tarafından düzenlenen, “Yabancıların Çalışma İzinleri” konulu çalıştay YTSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2023 08:50
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Ülkede 3,3 Milyon Suriyeli Mülteci Var”

Çalıştaya katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdür Yardımcısı Metehan Özcan ülke genelinde şu anda 3,3 milyon civarında Suriyeli mülteci bulunduğunu söyledi.

Ülkemizde ve Yalova’da bulunan mültecilerin çalışma hayatına katılmalarını, ama bunu yaparken de ülkemizin kanunlarına uygun hareket edilmesini sağlamak adına İŞKUR ve YTSO tarafından düzenlenen, “Yabancıların Çalışma İzinleri” konulu çalıştay düzenlendi. Çalıştaya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdür Yardımcısı Metehan Özcan, Mevzuat ve Uluslararası Anlaşmalar Daire Başkanı Harun Aydoğmuş ve Çalışma uzman yardımcısı Anıl Mevlüt Güven de konuşmacı olarak katıldılar. YTSO konferans salonunda gerçekleşen çalıştaya ayrıca İŞKUR Müdürü Erhan Dede, YTSO Başkanı Cemil Demiryürek, YESOB Başkanı Mustafa Bozkurt ile firma yetkilileri katıldılar. Çalıştayın açılışında ilk sözü İŞKUR Müdürü Erhan Dede aldı.

“Çalışma başvurusu 80 bini buldu”
Burada ülkede bulunan yabancıların çalışma başvurusu rakamlarına değinen İŞKUR Müdürü Erhan dede, şu anda ülke genelinde bu başvuru sayısının 80 bini bulduğunu ifade etti. Bu noktada yabancıların kayıt altına alınmasının da önem kazandığını ifade eden Dede, “Son yıllarda yaşanan göçlerle birlikte çalışma ve endüstriyel ilişkiler çok karmaşık hale geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bu anlamda gerekli düzenlemeleri yapmak adına çaba gösteriyor. Ülkemiz açısından bakıldığında 2003 yılından itibaren ülkemize çalışmak için gelenlerin sayısı ciddi şekilde arttı. Daha ilk yıllarda 10 binlere günümüzde ise 80 binlere çıkmıştır. Bu anlamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen önleyici uygulamalarda bu işlerde çalışan yabancıların kayıt altına alınmasıyla ilgili olarak önemli katkılar sağlanıyor. Bakanlık ve teşkilatlarımız istihdamın niteliğinin arttırılması, güvenli, esnek çalışma ve nitelikli istihdamın arttırılması için mevzuat çalışmalarını devam ettiriyor. Bugün burada 4817 sayılı yabancıların çalışma izinleri ile ilgili bir bilgilendirme yapacağız. 2019 yılında başladığımız İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu kararı ile bir istihdam platformu oluşturduk. İlimizde öncelikle 50’den fazla işçi çalıştıran yaklaşık 80-90 firmayı buna dahil ettik. Bu ulusalda da rol model olacak bir çalışmadır. Bu daha çok yerelden genele yayılacak çalışma ilişkileri ile alakalı sorunları ele aldık. Bugüne kadar çalışma ilişkilerinde kıdem ve ihbar tazminatları, engelli istihdamı, kadın istihdamı, bilgi güvenliği ve bugünde yabancıların çalışma izinleri ile ilgili bir çalışma yapacağız. Bu mesele çok önemli. Çünkü artık Dünya’da hareketli bir göç var. Bakanlığımız sorunların üzerine hızla gidiyor. Kayıt dışılığı önlemek aynı zamanda gelen göç dalgasında nitelikli elemanları bulup bunu ulusal düzeyde avantaja çevirme çabası içerisinde.” dedi.

“YTSO’ya kayıtlı 800’e yakın yabancı şirket var”
İŞKUR Müdürü Erhan Dede’nin ardından mikrofona gelen Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemil Demiryürek ise odaya kayıtlı 800’e yakın yabancı şirketin bulunduğunu söyledi. İldeki yabancı işgücünün il ekonomisine katkı sağlayacak bir hale getirilmesinin önemine de değinen Demiryürek, “YTSO Başkanı Cemil Demiryürek, “Ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi Yalova’mızda da özellikle Suriye ve Afganistan kökenli yabancılar yerleşik hayata geçmiş durumdalar. YTSO’ya kayıtlı ve tescilli yaklaşık 800’e yakın yabancı şirket var.  Bunun yüzde 90’ı da Ortadoğu ülkelerinden. Kayıtlı firmalar maalesef ki Yalova ekonomisine üretim,  imalat ve sanayi anlamında pek bir katkı vermiyorlar. Daha çok gayrimenkul edinme anlamında kurulan şirketler. Bununla ilgili de farklı bir çalışma yapıyoruz. Savaştan kaçarak ülkemize ve ilimize yerleşen Suriye, Irak ve Afganistan uyruklu yabancılar Yalova’da ikamet etmekteler. İl Göç İdaresi verilerine göre Yalova’da 30 bin yabancının yaşadığı biliniyor. Bu 30 bin yabancının hepsi mülteci değil, Yalova uzun yıllardır Ortadoğu ülkeleri tarafından tercih edilen bir il. Turistik olarak gelinip görülen ve sonrasında da yerleşilen bir il durumundayız. Burada önemli olan mülteci statüsündeki nüfus çalışmadığı sürece ne kendilerine ne de şehrimizin ekonomisine bir faydaları dokunmayacaktır. O nedenle bu kişilerin iş dünyasına katılmaları bizim açısından da son derece önemli bir konudur. Bugün Yalova’da iş adamlarından en çok duyduğunun serzeniş çalıştıracak adam bulamamaktır. Bundan en çok sanayi, hizmet ve turizm sektörü dert yanmaktadır. Dolayısıyla firmalarımızın işletmelerinin devam etmesi için ve büyümesi için personel ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Bu da yabancılardan karşılanmaya başlanmıştır. Burada önemli olan da çalışma izni almalarının sağlanmasıdır.” diye konuştu.

“3,3 milyon Suriyeli sığınmacı var”
Çalıştayın açılış konuşmalarında mikrofona son gelen isim ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdür Yardımcısı Metehan Özcan oldu. Özcan da ülkede şu anki rakamlarla 3,3 milyon Suriyeli mültecinin bulunduğunu ifade ederek, “Yabancıların işgücüne kazandırılması ile ilgili sürecimiz 2003 yılında başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bu görevi devraldık. 2016 yılında ise Uluslararası İş Gücü Kanunu yürürlüğe girdi. O kanunla birlikte hem bizim genel müdürlük teşkilatlanmamız hem de ülke olarak yabancıların çalışma izinlerine yönelik bakış açımız değişmeye başladı. 2003 yılından bu yana çok ciddi bir çalışma izni başvurularında çok ciddi bir artış yaşıyoruz. Diğer yandan da dünyada bir takım değişiklikler oluyor. Göçün seyri değişiyor. Uluslararası Çalışma Örgütü rakamlarına göre 300 milyonluk uluslararası işgücünden bahsediyoruz. Tabi ki bizim coğrafyamızda maalesef savaşlarla çevrili bir coğrafya. Ukrayna Savaşı çok yakın bir dönemde başladı. Daha öncesinde Suriye’deki krizler vardı. Biz de ülke olarak bu göçten ciddi şekilde etkileniyoruz. 2015 yılında Suriye’deki savaşla ülkemize yönelen göç dalgasını hep birlikte yaşadık. Bugün 3,3 milyon civarında Suriyeli ülkemizde bulunuyor. Ama bunun yanında da yaklaşık 1-1,5 milyon civarında gönüllü göç aldık. Bunlardan yüksek nitelikli göç dediğimiz ki burada Yalova’nın bu konuda ciddi şekilde iş gücünü barındırıyor. Özellikle tersanelerde buralarda çalışacak üst düzey nitelikli işgücünü bulunduran bir il burası. Dolayısıyla biz bunları mevzuatımız uyarınca farklı farklı kategorilerde farklı düzenlemelerle değerlendirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından çalıştaya başlandı. Bu çerçevede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdür Yardımcısı Metehan Özcan, Mevzuat ve Uluslararası Anlaşmalar Daire Başkanı Harun Aydoğmuş ve Çalışma uzman yardımcısı Anıl Mevlüt Güven sunular eşliğinde yabancılara yönelik çalışma izinlerinin verilmesinde nasıl bir yol izlendiği konusunda bilgiler verdiler. Çalıştaya katılan firmalar ise daha sonra konuşmacılara sorularını yönelterek cevaplar aldılar.


Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.