Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ulaşım Ana Planı Onaylandı

Yalova’nın ulaşımını sil baştan şekillendirecek olan Ulaşım Ana Planı düzenlenen çalıştayların ardından geldiği Şubat Ayı Meclisinde Belediye Meclis Üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Düzenlenen çalıştaylarla defalarca bilgilendirme yapılan Ulaşım Ana Planı Şubat ayı son oturumunda Belediye Meclis Üyelerinin onayına sunuldu. Yalova’da ulaşım anlamında bir devrim olarak nitelenen bu plan çerçevesinde bisiklet yolları, tek yön güzergahlar ve 3 yeni otopark da yer alıyor.

Yalova’da trafik sıkıntısını çözecek olan ulaşım planı dahilinde planlanan 41 km bisiklet yolunun ilk etapta 23 km daha sonra ise 18 km’nin yapılması kabul edildi. Bu madde kapsamında ayrıca Dörtyol’da 2 adet bisiklet ve yaya alt geçidi yapılması da kararlaştırıldı. Bisiklet geçişleri için de sinyalizasyon yapılacak.

Meclis, ardından plan kapsamında Şehit Ömer Faydalı Caddesi’nde yeşil dalga sinyalizasyon sisteminin uygulanmasını kabul etti. Bu sistem ile caddede araçlar yeşil ışıkta hiç duraklamadan ilerleyebilecek. Trafik ekipman alımına da karar veren meclis üyeleri bazı cadde ve sokaklarda park yapmayı yasakladı. Alınan kararlar içerisinde sadece Şehit Ömer Faydalı Caddesi’nin çift yön olarak kullanılması diğer caddelerde ise tek yön uygulaması yapılmasına karar verildi.

Meclis üyeleri ildeki toplu taşımayla ilgili olarak ise 167 tane ‘m’ plakalı minibüslerin midibüs dönüşümlerini yaparak kartlı sistemde çalışmaları kararlaştırıldı. ‘m’ plaka minibüsler dönüşümlerini yılsonuna kadar tamamlayacak. Şirket ya da kooperatif kuracak olan minibüsçüler çok daha az miktarda araç ile hizmet edeceği ve tüm minibüs hattı sahiplerinin kurulacak olan yapıya eşit şekilde kar ortak olacağı bildirildi. Minibüslerin güzergahı da yapılacak çalışma sonrası belirlenecek.

Belediye meclis üyeleri, sahilden TİGEM’den Yalova Devlet Hastanesi’ne kadar planlanan hafif raylı sistemin imar planlarına işlenmesine de karar verdi. Ulaşım Müdürü Mehmet Nuray Tozlu, bunun uzun vadeli bir proje olduğunu ileride bu güzergah içerisinde herhangi bir imar uygulaması yapılmaması için kararın alındığını söyledi.

Meclis’ten geçen ulaşım ana planı ile ilgili bilgi veren Başkan Koçal, alınan kararların 2012 bahar ayına kadar tamamen uygulamaya geçeceğini söyledi. Koçal, şöyle konuştu: “Bu uygulamalar biraz zaman alacak. Planlanan otoparkların yapılmasıyla park yasaklarını devreye sokacağız. Minibüslere de yıl sonuna kadar süre vereceğiz. Eğer bunu yapamazlarsa belediyenin ihaleye çıkacaktır. Bu süreci hızlandıracaktır. Hafif raylı sistem de gelecekte Yalova’nın ihtiyacıdır. Daha sonra bir sıkıntı yaşamamak için bunu planlara işlememiz önemliydi.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.