Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tutuk MSÇB Lansmanına Katıldı

MBB’nin yayımladığı Marmara Bölgesi Mekânsal Gelişme Stratejik Çerçeve Belgesi İstanbul’da düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. Toplantıya Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk da katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 22.10.2021 09:51
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Tutuk MSÇB Lansmanına Katıldı

Yalova’nın da aralarında olduğu 14 ilin kapsayan Marmara Bölgesi Mekânsal Gelişme Stratejik Çerçeve Belgesi lansman toplantısına katılan Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Marmara Belediyeler Birliği (MBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile de iki il arasındaki işbirliği konularında görüş alışverişinde bulundu.

Yalova’nın da aralarında olduğu 14 ili ve 5 kalkınma ajansını kapsayan bölgesel planın tanıtımı ise MBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın tarafından yapıldı. Burada konuşan Büyükakın, “MSÇB ile Marmara Bölgesi’nin mevcut sorun ve potansiyellerinin değerlendirilmesi, gelecek öngörülerinin ve olası mekânsal gelişme stratejilerinin bölgesel ölçekte ele alınması hedeflenmiştir. MBB’nin kendi özel tarihi içinde de çok özel bir çalışma olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bir süre önce Marmara Denizi konusunda başlattığımız çalışmalar ve 1-3 Ekim 2021 tarihlerinde ikincisini gerçekleştirdiğimiz dünyanın en büyük kent forumlarından biri olan MARUF’tan sonra, şimdi de MSÇB ile kentsel meselelerin çözümünde bölge düzeyi ve havza yaklaşımını esas alan yeni bir adım atıyoruz” dedi.

14 İli ve 5 Kalkınma Ajansını Kapsayan Bir Belge

Marmara Bölgesi’nde yer alan Yalova, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Tekirdağ, Sakarya, Çanakkale, Edirne, Bilecik ve Kırklareli illerine ek olarak kalkınma ajanslarının kapsamları esas alınarak Eskişehir, Bolu ve Düzce illerinin de dahil edildiği Marmara Bölgesi Mekânsal Gelişme Stratejik Çerçeve Belgesi ile bütüncül bir bakış açısı yakalanmaya çalışıldı.

Mevcut durum çalışması; nüfus ve yerleşmeler sistemi, ekonomi ve özel uzmanlaşma bölgeleri, ulaştırma ve lojistik, enerji altyapısı ve doğal-kültürel yapı ve iklim değişikliği olmak üzere beş temel çalışma konusunda gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “Türkiye Mekânsal Strateji Planı Mevcut Durum Sentezi ve Mekânsal Değerlendirmeler” çalışmasında da faydalanılırken, bulgular bölgeye özel olarak hazırlandı.

MSÇB’de belirtilen alt bölgeler; “özgün odaklar”, “bölgedeki geçiş etkileşim bölgeleri” ve “bütünleşme aksları, bağlantılar ve koridorlar” olmak üzere üç farklı mekânsal temsil biçimi ile ele alındı. Bu bağlamda özgün odaklar; doğal ve kültürel odaklar, turizm odakları, ulaşım ve lojistik odakları, üretim ve yenilikçilik odakları ile beşerî sermaye ve çekicilik odakları olmak üzere beş grupta değerlendirildi. Ayrıca raporda sanayi, turizm ve ulaşım aksları ve koridorları tanımlandı.
İller arası koordinasyon değerlendirildi
Toplantı sonrasında MBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile bir araya gelen Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Yalova ve Kocaeli illeri arasında yapılacak ortak çalışmaları değerlendirdiler. Ortak projelerin hayata geçirilebileceği konusunda görüş birliğine varan Tutuk ve Büyükakın ilerleyen süreçte daha detaylı olarak konuyu masaya yatırma konusunda birleştiler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.