Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye'nin Gözü Yalova'daki Kümeleşme Modelinde

Türkiye'nin Çiçekçilik Sektöründeki en büyük kümeleşme modeli olan Garden A.Ş ülke genelindeki bir çok özel kurum ve kuruluşun da dikkatini çekiyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.09.2014 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Türkiye'nin Gözü Yalova'daki Kümeleşme Modelinde

Bu kapsamda Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, Ankara Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, İpekyolu Kalkınma Ajansı, BEBKA, Adnan Menderes Üniversitesi, TÜBİTAK, Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) , Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üyelerinden oluşan bir grup SASBÜD’ü ve Yalova Garden A.Ş'yi ziyaret etti. TİGEM'de kurulan Garden A.Ş'nin tesislerini gezen ziyaretçiler SASBÜD ve Garden A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul'dan da bilgiler aldılar. Ziyaretten büyük bir gurur duyduklarını vurgulayan Okul, "1994 yılında kurulan ve aktif çalışmalarına devam eden derneğimiz sektördeki birlikteliği sağlayabilmek ve kendini, sektörü güçlü şekilde ifade edip, rekabette irade edebilmek adına her geçen gün çalışmalarını , projelerini arttırmakta ve son zamanlarda adından sıkça bahsettiren hale gelmiştir. SASBÜD üyeleri 2001 yılından bugüne kadar Yalova Çiçekçilik Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin katılımcısı olarak çalışmalarını da yürütmektedir.
En büyük adımlarımızdan biri ise; Yalova’yı Türkiye’nin çiçek merkezi haline getirmek için üyelerimizden 45 firmanın bir araya gelerek Yalova Garden A.Ş. adı altında bin 541 dönüm TİGEM arazisini 30 yıllığına kiralaması ile Türkiye çapında bitki sektöründeki ilk kümelenme modelini oluşturmuşlardır. T.C. Kalkınma Bakanlığı’nın desteklediği; (MARKA) Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile yürütmüş olduğumuz güdümlü proje desteği programı ile Türkiye çapında % 75 destekli en büyük hibelerden birini almaya hak kazanmış bir derneğiz. Bu destek vesilesi ile pazara daha kaliteli ve standart ürün sunabilmek adına; makine parkuru, AR-GE serası, bitki marketi ve test analizi laboratuvarı projemizi hayata geçirmeyi planlamaktayız. T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen; 08.05.2014 tarihinde başvurusu onaylanmış; ‘Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi kapsamında ürünlerimizi ve kalitesini dünya pazarına sunmak ve Türk çiçeği kavramını markalaştırmak, ihracat rakamlarımızı arttırmak adına, ilk etkinliğimiz olarak Rusya fuarına katılımımızı gerçekleştirmekteyiz. Türkmenistan, Azerbaycan, Irak ve birçok ülke yoğun etkinlik takvimimizde yer almaktadır. Gerek kendi dinamikleri ile oluşan ve iyi bir doğal kümelenme örneği oluşumuz, gerek yaptığımız ve hala devam etmekte ola çalışmalarımız Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, Ankara Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, İpekyolu Kalkınma Ajansı, BEBKA, Adnan Menderes Üniversitesi, TÜBİTAK, TÜSSİDE, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca dikkat çekmiş olup, bize bu güzel ziyaretlerine vesile olmuştur" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.