Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye Kamu-Sen’den 2010 Bütçesine Tepki

Hükümet tarafından hazırlanan 2010 yılı bütçesine tepki gösteren Türkiye Kamu-Sen’e bağlı memurlar Yalova Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde bir basın açıklaması yaparak bütçeye tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 23.10.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Türkiye Kamu Sen Yalova İl Başkanı Yunus Metin Işık, “2010 bütçesi uluslar arası rant ve sermaye gruplarının isteği doğrultusunda hazırlanmıştır” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Yalova İl Teşkilatına üye memurlar 2010 bütçesini protesto etmek amacıyla Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. Yaklaşık 30 kişilik grup sloganlar atarak hükümeti protesto etti. Burada bir basın açıklaması yapan Türkiye Kamu Sen Yalova İl Başkanı Yunus Metin Işık hükümetin 2010 yılı bütçesini, “Tek Bacaklı” olarak niteledi. Bardağın taşmak üzere olduğu uyarısında da bulunan Işık açıklamasında, “Milli Gelir 1 yıl içerisinde ülkede üretilen mal ve hizmetlerin toplam tutarıdır. Bütçe ise o yıl üretilen mal ve hizmetlerin içinden ne kadarının kamu adına kullanılacağının ve bu harcamaların hangi alanları içereceğini belirler.

Bu bakımdan bütçe tüm milletimize aittir ve siyasi iktidarlar yapacağı her harcamayı, kamuoyuna bildirmek ve millete hesap vermek zorundadır. Bütçe içerisinde harcamaların hangi alanlara yapılacağı hükümetlerin milletin beklentilerine paralel ekonomik tercihleri ile ilgilidir.

Uluslararası büyük sermaye gruplarının ve rant çevrelerinin istekleri doğrultusunda hazırlanan 2010 yılı bütçesinde de AKP, tercihlerini milleti yok sayarak eğitim, sağlık, yatırım ve personel harcamalarından yana kullanmak yerine bu giderleri kısmak yolunda kullanmıştır.

Bu yolla milletimizden alınan vergiler rant çevrelerine, hortumculara pay edilecek, sermaye üzerindeki vergi yükü azaltılırken, başta kamu çalışanları ve dar gelirliler başta olmak üzere milletimizin üzerindeki yükü artmaya devam edecektir.

Tek bacaklı hazırlanan bütçede sermaye sahipleri, vergiler, faizler düşünülmüş ancak yatırımlar, istihdam, ücret artışları, üretim ve gelişme düşünülmemiştir.
Milli Geliri dağıtırken unuttuğunuz dar ve sabit gelirlileri, vergi toplarken hatırladınız; dolayısıyla vergiler yoluyla vatandaşın canını yaktınız.
Artık bardak taşmak üzeredir.
Vatandaşların dayanacak gücü, sıkacak kemeri kalmamıştır. Sinekten yağ çıkartmaya çalıştığınız 2010 yılı bütçesi ile ekonomik krizin suçlusu ilan ettiğiniz dar ve sabit gelirlileri yok etme niyetindesiniz. Yapılanlar karşılıksız kalmayacak elbette hesabı sorulacaktır” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.