Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Türk Kadını Her Zaman Toplumun Odağında Yer Almıştır”

Termal Belediye Başkanı H. Sinan Acar Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 89’ncu yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2023 09:16
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
“Türk Kadını Her Zaman Toplumun Odağında Yer Almıştır”

Acar Türk kadınının Türk kadını, tarihimizin en eski dönemlerinden bulunduğumuz çağa kadar toplumun odağında yer aldığını ifade etti.

Termal Belediye Başkanı H. Sinan Acar, Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 89. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Acar, kadınların toplum hayatına katılmalarının demokrasinin ve kalkınmanın ölçüsü olduğunu belirtti. Türk kadının her zaman toplumun odağında yer aldığına da vurgu yapan acar mesajında şu sözlere yer verdi, “Kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyarak, kadını önemseyen, siyasal ve toplumsal yaşamda etkin kılan anlayışa sahip bir toplumun bireyi olmaktan duyduğum gururla tüm kadınlarımızın bu önemli gününü kutluyorum. Türk kadını, tarihimizin en eski dönemlerinden bulunduğumuz çağa kadar toplumsal hayatımızın, millet ve devlet yapımızın odağında yer almış, her dönemde ihtiyaç hissettiğimiz fedakarlıkların en yücesini yapmıştır. Ülkemizdeki tarihi seyrine baktığımızda, Ulusal Kurtuluş mücadelemizde cephede savaşan, erkeğine mermi taşıyan Türk Kadını, Cumhuriyetimizin kurulmasıyla birlikte öncelikle seçme ve seçilme hakkını elde etmiş ve birçok Avrupa ülkesinden önce siyasal, sosyal ve ekonomik alanda eşit haklara sahip olmuştur. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi, kadınların toplum hayatına katılmalarının yollarını açmış, demokrasinin ve kalkınmanın ölçüsü olmuştur. Ülkemizde de kadının sosyal statüsünün yükseltilmesine yönelik siyasi ve hukuki alanda atılan güçlü adımlar, kadınlarımızı cesaretlendirmiş ve müreffeh Türkiye’nin inşasına güç katmıştır. Bugün kadınlarımız, eğitimden spora, sanattan bilime, ekonomiden siyasete kadar pek çok alanda ülkemizin rekabet gücünü arttırmakta ve bizleri gururla temsil etmektedirler. Bu duygu ve düşüncelerle; kadınlarımıza eşit şartlarda birey olmalarının yolunu açan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ile anıyor, aydınlık geleceğimizin hazırlanmasında büyük emekleri olan kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümünü kutluyorum”

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.