Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türk Eğitim-Sen Özür Durumu Atamalarını Eleştirdi

Yalova Türk eğitim-Sen Şube Sekreteri Ercan Şahin Yalova'da özür durumu ile tayin isteyen bin 518 öğretmenin atamasının gerçekleştirilmemesini eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2013 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Türk Eğitim-Sen Özür Durumu Atamalarını Eleştirdi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Şubat ayı özür atamalarının yapılmamasına Türk Eğitim-Sen Yalova Şubesi'nden tepki geldi. Sendika asına açıklama yapan Yalova Türk eğitim-Sen Şube Sekreteri Ercan Şahin, "Milli Eğitim Bakanlığı, 2013 Şubat İller Arası Özür Durumu Yer Değiştirme sonuçlarını açıkladı. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre; Şubat ayı özür durumu yer değiştirme işlemlerine toplam 8 bin 286 kişi başvurdu, bunlardan 6 bin 768’sinin tayini yapıldı.

Görüldüğü üzere, tam 1.518 öğretmenin özür durumundan tayini gerçekleşmemiştir. Bu durum, il/ilçe emrinin olmaması nedeniyle öğretmenlerin özür grubu tayinlerinin kontenjanlara göre yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Kontenjan engeline takılan 1.518 öğretmenimiz, şimdi ne yapacaklarını bilemez durumdadır. Özrü bulunan öğretmenlerimizin bir kısmının taleplerinin karşılanmaması MEB’in büyük bir eksikliğidir. Bilindiği gibi Türk Eğitim-Sen olarak, bu konuda MEB’i defalarca uyarmış, il/ilçe emrinin mutlaka geri getirilmesi gerektiğini söylemiştik. Bu uyarılarımızı dikkate almayan MEB, yine mutsuz ve huzursuz öğretmenler kitlesi yaratmayı başarmıştır.

Eşinden, çocuğundan ayrı kalan, ailesi parçalanan, sağlık sorunu yaşayan ya da ailesinden birisi sağlık sorunu yaşayan özür grubu mağduru 1.518 öğretmen, şimdi Ağustos’a kadar beklemek zorunda kalacaktır. Bu öğretmenlerimizin aklı fikri ailesindeyken, çocuklarındayken görevinde nasıl başarı sağlayacak, nasıl büyük şevkle işinin başında olacak, nasıl verimli çalışacaktır? MEB’in bu gerçeği görerek hareket etmesini ve il/ilçe emrini geri getirmesini istiyoruz.MEB, özür grubu tayini gerçekleşmeyen öğretmenlerimizin tayinlerini bir an önce yapmalı, bundan sonraki süreçte benzer sorunların yaşanmaması için il/ilçe emrini mutlaka geri getirmelidir.
Öte yandan Şubat ayındaki özür durumuna bağlı yer değişikliği hakkının sadece iller arası yer değiştirmek isteyenlere verilmesi, il içinde özür durumuna bağlı yer değişikliği bekleyen öğretmenlere verilmemesi büyük infial yaratmıştı. Aynı il sınırlarında bulunmasına rağmen, evi ile okulu arasında 150, hatta 200 km. mesafe olan öğretmenlerin yok sayılması kabul edilemezdir. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı; il içi tayinleri de en kısa sürede yapmalıdır.

MEB, öğrenim özrünü de özür grubu tayinleri içine alarak, Şubat ayında öğrenim özrü tayinlerini yapmalı, yüksek lisans ya da doktora yapan öğretmenlerimizi cezalandırmaktan vazgeçmelidir. Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın özür grubu tayinlerini bir bütün olarak görerek, bu alanda yaşanan tüm mağduriyetlere son vermesini istiyoruz." dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.