Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tufag Spor Kulübü Oldu

Yalova Turizm Folklor Araştırma Geliştirme Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (TUFAG), geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği olağanüstü genel kurul ile dernek statüsünden çıkarak Yalova Turizm Folklor Araştırma Geliştirme Spor Kulübü oldu.

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2023 09:15
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Tufag Spor Kulübü Oldu

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu yarışmasına katılmanın TUFAG’ın öncelikli amaçlarından olduğunu belirten TUFAG Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Altıparmak, “TUFAG, 1984 yılında yedi tane gencin kurduğu bir halkoyunları derneği. 1980 ihtilali sonrası gençlerin bir çatı altında toplanması, kötü alışkanlıklardan uzak durması adına kuruldu. Türkiye Halk Oyunları Federasyonu yarışması oluyor. Türkiye genelinde ekiplerin yarıştığı bu yarışmaya geçtiğimiz yıl da katıldık. Türkiye Finaline yükselerek, sekizinci olduk. Ama bu sene spor yasasındaki değişikliklerden dolayı Gençlik Spor Kulübü Dernekleri ayrışmaya gitti. Yani ya dernek olarak kalacaksın dediler ya da spor kulübü. ‘Lisansı olan spor kulüpleri, spor kulübü olarak kalsın ki yarışmaya katılabilsin.’ dediler. Dernek olarak kalırsanız yarışmaya katılamıyorsunuz, diğer faaliyetlerinize devam ediyorsunuz. Ayrıca eski başkanlarımızdan oluşan Rahmiye Palabıyık TUFAG Vakfımız da var. Biz de yarışmalara katılabilmek amacıyla spor kulübü olmayı seçtik. Onun için 39 yıllık dernek statümüzden çıktık, kulüp olduk. İsmimiz Yalova Turizm Folklor Araştırma Geliştirme Spor Kulübü oldu.  Dernek statüsünden Kulüp statüsüne geçince tüzel kişilik olarak bir şey değişmedi. Ama bağlı olduğumuz bakanlık, kuruluşlar değişti. Mesela dernekken Valilikteki eski adı Dernekler Müdürlüğü olan, şimdiki Sivil Toplum İlişkileri Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlıydı. Şimdi Gençlik Spor Müdürlüğü ve Gençlik Spor Bakanlığı’na bağlıyız, spor kulübü olduğumuz için. Yalova’da üç, beş tane halk oyunları derneği var. Dans Stüdyosu adı altında yapanlar da var. Ama yarışmaya katılan bir tek biz varız. Bu sene Fethiye Yöresi oyunuyla yarışmaya katılacağız.” şeklinde konuştu.

“Yalova, TUFAG sayesinde hem halk oyunlarına hem başarılara aşina oldu”

Aynı zamanda Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yalova İl Temsilcisi olduğunu belirten Başkan Altıparmak, “Yalova, TUFAG sayesinde hem halk oyunlarına hem başarılara hem de uluslararası festival kültürüne aşina oldu. 1986’dan beri Uluslararası Halk Oyunları Festivali yapıyoruz. Bizden yıllar sonra diğer derneklerde uluslararası festival yapmaya başladılar. Biz üç kez Türkiye 1.si, birçok kez Türkiye 2.si ve 3.sü olduk. Bizden başka da Yalova’da böyle dereceleri olan bir dernek daha yok. Ayrıca hem 35 kez uluslararası festival yapan, hem de Türkiye dereceleri olan dernek Türkiye’de yok.

Tükiye Halk Oyunları Federasyonu Yalova İl Temsilcisi olduğum için de biraz serzenişte bulunmak istiyorum. Yalova’da birçok festival, birçok halk oyunları derneği olmasına karşın federasyon yarışmasına katılım hiç yok denecek kadar az. Bu sene yarışmaya sadece TUFAG katılıyor. Federasyon toplantılarında, ilimizden yarışma katılımcılarını soruyorlar. Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, İstanbul, Kocaeli, Bursa 15-20-30 katılımcı ekip varken, ilimiz Yalova’da bir. Diğer derneklere de anlayış gösteriyorum. Çünkü müzik lazım, kostüm lazım, oyuncu ve emek lazım. Bunların hepsini bir araya getirmek lazım. Bunu sağlayamadıkları, maddi imkansızlıklar olduğu için onlar yarışmaya katılmıyor. Önümüzdeki sene için hem İl Temsilciliği olarak hem de TUFAG olarak yarışma katılım sayısının artması için elimizden gelen desteği vereceğiz.” dedi.

TUFAG’ın Kurumsallığı Türkiye’ye Örnek

TUFAG’ın kurumsal yapısıyla da Türkiye’de övgüyle bahsedilen bir spor kulübü olduğuna değinen Aydın Altıparmak, “Yalova’da dört yüzü aşkın dernek var. Sadece halk oyunları olarak söylemiyorum. Kurumsal yapıya sahip belki de Türkiye’deki tek dernek TUFAG. Niye bunu söylüyorum? Çünkü mali disiplin ve tüzel kişiliğe varlık kazandırma konularında başarılıyız. Mali disiplin olunca siyasiler, bürokratlar ve ticari erkan TUFAG’ın tüzel kişiliğine güven duyuyor; güven duyunca da maddi manevi katkı sağlıyor. Yaklaşık maliyeti 5 milyon olan dernek binamızın inşaatına kendi öz kaynaklarımız ile başladık ve siyasiler, bürokratlar ile ticari erkanın katkılarıyla önümüzdeki Ekim ayında bitirmeyi planlıyoruz.    

Kulübümüzün ve Vakfımızın idari birimlerini ve çalışma salonunu tek çatı altında toplayacağız. 39 yıllık bir hayali gerçekleştiriyor olmanın heyecanını yaşıyor, bu amaçla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yeni yerimiz Safranyolu’nda, Karatepe Camii’nin yanında olacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.