Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Trafik Ve Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Araştırılacak

Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Yalova'da Trafik Kaynaklı Hava Kirliliğinin Tespiti konusunda önemli bir çalışma başlattı. Çalışmada sanayi ve trafiğin insan sağlığı üzerindeki etkileri ortaya konacak.

Haber Giriş Tarihi: 23.10.2017 09:13
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Trafik Ve Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Araştırılacak

Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü AR-GE çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda daha önceden startı verilen “Yalova'da Trafik Kaynaklı Hava Kirliliğinin Tespiti ve Cadde-Sokak Bazlı Haritalandırılması” projesinin devamı niteliğindeki bir diğer projenin daha startı verildi. Konuyla ilgili olarak Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada ise şu bilgiler aktarıldı; "

İl Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen 'Yalova'da Trafik Kaynaklı Hava Kirliliğinin Tespiti ve Cadde-Sokak Bazlı Haritalandırılması' AR-GE projemizin ikinci ayağı olan Trafik ve Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Çevre ve İnsan Sağlığına Etkilerinin Araştırılması projesi İl Müdürlüğümüzün 2017 Faaliyetleri arasında planlanmıştır. Atmosferik hava kirleticilerin insan sağlığı ve çevreye olumsuz etkileri bilinmektedir. Hava kirliliğini ve olumsuz etkilerini azaltma çabaları öncelikle kirletici seviyelerini ve kaynaklarını ortaya koymayı gerektirmektedir. Son yıllarda hızlı nüfus artışı, sanayileşme ve kentleşme hava kirletici kaynaklarını önemli derecede arttırmıştır. Her bir kaynağın kirlilik katkı paylarının belirlenmesi detaylı çalışmaları zorunlu kılmaktadır. Ancak, genel bir takım yaklaşımlarla da kent ölçeğinde hava kirliliğinin kaynakları hakkında bilgiler alınabilmektedir. Hızlı kentleşme, yoğun sanayileşme ve tarımsal faaliyetlerin bir arada bulunduğu Yalova’da atmosferik kirleticilerin konsantrasyon, kaynak ve insan sağlığına etkilerinin belirlenmesi ile kirlilik azaltım stratejilerinin belirlenerek halkın duyarlılık ve katılım düzeyinin arttırılması amaçlanmaktadır.

Bu amaçlar doğrultusunda erişilmek istenen sonuçlar:

Yalova hava kalitesinin kış mevsimi için, uçucu organik bileşikler (Benzen, Toluen, Etilbenzen ve Ksilen), SO2, NO2, O3 temelinde belirlenmesi, atmosferik kirliliğin zamansal ve mekansal değişkenliğinin ortaya konulması ve kirlilik haritalarının çıkartılması, Atmosferik kirliliğin bölge insanı sağlığı üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla, yetişkinlere yönelik anket sorgulaması yoluyla kirleticilerin kanser ve kanser harici etkiler için sağlık risk değerlendirmesinin yapılması, sağlık risk haritalarının çıkartılması, seçilmiş hastane kayıtları ve kirletici konsantrasyonları kullanılarak solunum ve kardiyovasküler sağlık etkilerinin belirlenmesi, Kentte atmosferik kirlilik açısından oluşabilecek risk dönemleriyle risk bölgelerinin hava kirliliği haritalarıyla tespit edilerek, halkın bilinçlendirilmesine katkı sağlanması ve yerel otoriteye karar alma sürecinde öneriler sunulması, Bulgu ve sonuçların bir plan dahilinde kamuoyuna duyurulması ve kirlilik azatlım stratejilerine halkın katılımının sağlanmasıdır.

İl Müdürlüğümüz, 01.03.2017 tarihinde başlattığı bu AR-GE projesinin Ülke çapında bir ilk olması sebebiyle üzerinde hassasiyetle durmakta ve başta Bakanlığımıza bağlı Genel Müdürlüklerimiz, yerel yönetimlerimiz olmak üzere paydaş tüm kurumlarımızla konu paylaşılmaktadır. AR-GE projemiz kapsamında Devlet Hastanesi Baş Hekimi ve göğüs hastalıkları doktorları ile toplantı gerçekleştirilmiş ve mevcut durum üzerinden görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ayrıca İlimizde bulunan solunum yolları hastalarının envanteri tarafımıza iletilmiştir. Hasta bilgilerinin CBS yöntemleri ile haritalara işlenmesi çalışması devam etmektedir. Haritalama işleminin sonuçlanması üzerine daha önce gerçekleştirdiğimiz 'Trafik Kaynaklı Hava Kirliliğinin Tespiti ve Cadde-Sokak Bazlı Haritalandırılması' projemizin çıktıları ile oluşturulan bu haritalar karşılaştırılacaktır. Anlamlı sonuçlar çıkması durumunda hava kirliliği-sağlık etkileri daha ayrıntılı incelenebilecek ve alınabilecek önlemler belirlenebilecektir"   

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.