Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Trabzon Hurması Üretimi Yaygınlaşıyor

Yalova İl Özel İdaresi tarafından desteklenen “Yalova İlinde Meyvecilik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi” projesi kapsamında Trabzon Hurması üretimi yaygınlaştırılmaya çalışılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 16.09.2021 09:34
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Trabzon Hurması Üretimi Yaygınlaşıyor

Bu kapsamda Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, İl Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan Elmalık köyündeki bir üreticinin bahçesini ziyaret ettiler.

Son yıllarda üretimi artan ve çiftçilerimiz için önemli bir gelir kaynağı olmayı sürdüren Trabzon Hurması yetiştiriciliğini geliştirmek üzere Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan ve İl Özel İdare Genel Sekreterliği tarafından finanse edilen “Yalova İlinde Meyvecilik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi” projesi hayata geçirilmişti. Proje kapsamında üreticilere de ücretsiz olarak binlerce Trabzon Hurması fidanı dağıtımı gerçekleştirilmişti. Dağıtılan Hurmalar artık meyve verme noktasına geldi. Dekarlarca alanda üretimine başlanan Trabzon Hurması ilin önemli tarımsal gelir kaynakları arasına girmeye hazırlanıyor. Yalova TUİK verilerine göre Trabzon hurması yetiştiriciliğinde bin 44 dekar alanda yaklaşık 2 bin ton üretim ile 6. sırada yer alıyor. Hayata geçirilen projelerle 5 yıllık sürede üretimin 4 bin tona çıkarılarak Yalova’nın üretimde ilk üçe girmesi hedefleniyor.
Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, İl Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan Elmalık, İl Genel Meclisi üyeleri Ali Çorbacı, Resül Çiftçi, Mustafa Tunalı ve Ömer Arslan Elmalık Köyündeki İsmet Kolancı’ya ait bahçeye ziyaret gerçekleştirdi. Burada inceleme yapan ve çiftçiden bilgiler alan Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, İl Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, bu süreçte yaşanan sorunlarla ilgili de görüş alışverişinde bulundular.

Yalova’da sadece yol, park gibi çalışmalar yapmadıklarını ifade eden Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, tarımsal çalışmalara da İl Özel İdaresi tarafından önemli desteklerin sağlandığınınaltını çizdi.

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar ise İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan ve Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel ile meclis üyelerine bu anlamda sağladıkları desteklerden dolayı teşekkür etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.