Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Timsal Karabekir, Babası Kazım Karabekir’i Anlattı

Yerel Gündem 21 bünyesinde çalışmalarını yürüten Gençlik Meclisi söyleşi programında Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir’i ağırladı. Söyleşiye YG-21 Genlik Meclisi üyelerinin yanı sıra Yalovalı çok sayıda öğrenci katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2008 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Türk tarihinin Milli Mücadele Kahramanları ve siyaset adamları arasından ismini önemli yazdıran Kazım Karabekir’i farklı yönleriyle anlatan Timsal Karabekir, duygu ve coşku yüklü anlatımıyla dikkat çekti. Timsal Karabekir, babası Kazım Karabekir’in kurtuluş savaşı yılları, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve devamında sürdürülen politikalarda yer aldığı görevleri sunumuyla destekledi. Amasya Genelgesi, 19 Mayıs 1919 Samsun’a çıkış, Erzurum Kongresi, Sivas Kongresi, TBMM’nin kuruluşu gibi Türk tarihinde önemli yere sahip olayların başında gelen komutanlarından biri olduğunu söyledi.

Kars’ın düşman işgalinden kurtulması ve Kars Kalesi’nin ele geçirilmesiyle ilgili Kazım Karabekir Paşa’nın yaşadıklarını da anlatan Timsal Karabekir, babasının Mustafa Kemal Paşa ve diğer silah arkadaşlarıyla birlikte sonuna kadar Milli Mücadeleyi sürdürdüklerini söyledi. Doğu Cephesi’nin kahramanı Kazım Karabekir’in Erenköy’deki evinin müzeye dönüştürüldüğünü de belirten Timsal Karabekir, “Hepiniz madalyalar, plaklar, kitaplar, şarapneller, mataralar ile canlı tarihin yaşandığı bu müzeyi görmelisiniz” dedi.

Timsal Karabekir söyleşisinin sonunda babasının Sarıkamış’ta 1921 yılında yazdığı ve “Şarkılı İbret” adlı eserinde yer alan, vaktiyle neşeyle yaygın bir şekilde söylenen “Türk Yılmaz Marşı”nı söyleşiye katılan tüm gençlerle birlikte seslendirdi. Coşku içinde marşa eşlik eden gençler daha sonra Timsal Karabekir’i ayakta alkışladı.

Herkese gösterdiği ilgi için teşekkür eden Timsal Karabekir, “Şanlı bayrağımızın ve topraklarımızın siz gençlerimizin emin ellerinde olarak sonuna kadar yaşayacağına inanıyorum” dedi. Programın sonunda Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu adına Timsal Karabekir’e teşekkür plaketi ve çiçek takdim edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.