Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tezcan, “iklim Değişikliğini Engellemek Bizim Elimizde”

Erozyonla Mücadele Haftası dolayısıyla bir açıklama yayınlayan Tema Yalova Temsilcisi Faruk Tezcan, "İklim değişikliğini engellemek bizim elimizde" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 19.11.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Tezcan, “iklim Değişikliğini Engellemek Bizim Elimizde”

TEMA Vakfı, 20 yıldır Kasım ayında erozyon ve çölleşme tehlikesine dikkat çekmek ve yaşam anlamına gelen toprağa sahip çıkmak amacıyla Erozyonla Mücadele Haftası etkinlikleri düzenliyor. Ülke genelinde TEMA Vakfı Temsilci ve Gönüllü Sorumluları tarafından düzenlenen etkinliklerle toprak başta olmak üzere tüm doğal varlıkların korunmasının önemine dikkat çekiliyor ve bu mücadelenin devlet politikası olması gerektiğine dair kamuoyu bilinci oluşturulması hedefleniyor.

Tema Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan 19-25 Kasım 2012 tarihleri arasında kutlanacak haftayla ilgili olarak “19 Kasım 2012 ‘de Yalova Radyo Gözde’de (92.2) Haftayla ilgili özel program yayınlanacak. Programda Tema adına Ziraat Yüksek Mühendisi Emin Ergun açıklamalarda bulunacak. Soruları yanıtlayacak. Hafta içinde Armutluda iki okulda erozyon ve iklim değişikliği konusunda toplantı düzenlenecek. Merkezde Tema gönüllüleri ile toplantı yapılacak. Ayrıca talep edilen okullarda konuyla ilgili toplantılar yapılıp öğrencilere ayrıntılı bilgiler verilecek” dedi.

İklim Değişikliği ve Erozyona Karşı Birlikte Mücadele Etmeliyiz
Tezcan ayrıca “Ülkemiz, insan kaynaklı iklim değişikliğinden ciddi şekilde etkileniyor. Eskiye nazaran daha sık, uzun süreli ve şiddetli kuraklıklar, ani yağışlara bağlı seller ve aşırı hava olayları yaşıyoruz. Her yıl 743 milyon ton toprağımızı erozyonla kaybediyoruz. Tarım alanlarımızın % 59’unda, meralarımızın % 64’ünde ve orman varlığımızın % 54’ünde erozyon görülüyor. İklim değişikliğinin olumsuz etkileri ise topraklarımız üzerindeki baskıyı her geçen gün arttırıyor. Bu nedenle, TEMA Vakfı 2012 Yılı Erozyonla Mücadele Haftası etkinlikleri ana teması “İklim Değişikliği”, sloganı ise “İklim Değişikliğini Engellemek Bizim Elimizde” olarak belirlendi. Çünkü, bilim insanlarının şimdiye kadar anlattığı, bugün şahit olduğumuz insan kaynaklı iklim değişikliğinin geldiği tehlikeli noktanın ve eğer önlem almazsak, gelecek nesilleri çok daha zor şartlar altında yaşamaya mecbur bırakacağımızın farkındayız. İklim değişikliğinin artan etkileri ilerleyen dönemde diğer tüm etkilerinin yanı sıra erozyonu da şiddetlendirecek ve yaşamımızı borçlu olduğumuz toprak varlığımızın yok olmasına sebep olacak. Bu yüzden iklim değişikliği ve erozyona karşı birlikte mücadele etmeliyiz” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.