Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Termal’de 7 Gün 7 Gece Sema

Yalova’nın Termal ilçesinde Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu’nun (TÜMATA), düzenlediği “7 Gün 7 Gece Sema” etkinliği devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2010 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Termal’deki Rasim Mutlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe bu yıl birçok ülkeden, 100 civarında kişi katılıyor. Etkinliğe katılanlar tasavvuf musikisi, kasideler ve rubailer eşliğinde, 7 gün boyunca semaya duracak.

TÜMATA kurucusu, Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç, Mevlana Celaleddin Rumi’nin hayat boyunca sayısız kez 3 gün 3 gece, 7 gün 7 gece, bir defa 16 gün 16 gece ve 3 kez de 40 gün 40 gece sema yaptığını ifade etti. Bu semaları aynen tekrarladıklarını kaydeden Güvenç, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da 7 gün 7 gece sema yapacaklarını kaydetti. 9 yıldır sema etkinliklerinin devam ettiğini kaydeden Güvenç, bugüne kadar 48 ülkeden çok sayıda kişinin semaya katıldığını dile getirerek, sema ile ilgili şu bilgiyi verdi: “Hz. Mevlana’nın yaptığı ilk semanın Hz. Şems’in Konya’yı terk etmesinden sonra kuyumcuların arasından geçerken duyduğu altın, gümüş dövülürken çıkan seslerle olduğu ve semaya başladığı rivayeti var. Fakat 300 sene sonra Adil Çelebi isminde bir zat bir trans halinde bugünkü seremonikal anlamdaki semayı elde ediyor ve bunu uyguluyor. Dolayısıyla Hz. Mevlana zamanında yapılan sema ile bugünkü sema arasında büyük fark meydana geliyor. Hz. Mevlana zamanındaki semada coşku var, insanın kendi iç âlemindeki duygularla onları dışarıya aks etme ve bunun getirdiği büyük bir hoşgörü var. Ama sonraki seremoni tazındaki sema 40-50 dakikada tamamlanıyor. Ama tarihçeye baktığımız zaman Hz. Mevlana uzun semalar yapmıştır.”

Bu yıl Amerika, Çin, Bulgaristan, Almanya, Avusturya, İsviçre, Belçika, İspanya, Güney Amerika, Japonya, Hindistan, Güney Kore ve İran’dan katılımcıların geldiği etkinliği gelecek sene 66 gün 66 gece yapacaklarını sözlerine eleyen Güvenç, şöyle dedi: “Yıllar önce bu konuyu İsviçre’deki arkadaşlarla konuşmuştuk. Çok ilgilendiler ve dedik ki 800 sene önce yapılan bu sema bugün unutuldu. ‘Bunu tekrar yaşatabilir miyiz?’ dedik. Cesaretli arkadaşlarla bir araya geldik ve ilk defa 9 sene önce İsviçre Zürih’te 3 gün 3 gece semayı gerçekleştirdik. Hz. Mevlana tek başına yapmıştı biz 40-50 kişi yaptık. 3 gün 3 gece sema durmadı. O günden bugüne 5 ülke 21 kere 3 gün 3 gece, 2 kere 5 gün 5 gece, 3 kere 7 gün 7 gece, 3 kere bu mekânda 40 gün 40 gece yapıldı. Geçtiğimiz yıl ve bu yıl da 7 gün 7 gece sema yapıyoruz. Mevlana 3, 7, 16 ve 40 gün 40 gece sema yapmıştı. Bunun toplamı olan 66 oluyor. Bizde 2011 de 66 gün 66 gece sema yapacağız.” 16 Ağustos’ta başlayan sema 23 Ağustos’a kadar devam edecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.