Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Temirbulatova'nın İsmi Çiftlikköy’de Yaşatılacak

Ünlü Nogay Şair Kadriya Temirbulatova doğumunun 70'inci yılında Çiftlikköy’de düzenlenen etkinlikle anıldı.

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2019 10:03
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Temirbulatova'nın İsmi Çiftlikköy’de Yaşatılacak

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Ünlü Nogay Şair Kadriya Temirbulatova’yı unutmadı. Şair Çiftlikköy ilçesinde gerçekleştirilen etkinlikle anıldı. Programa Yalova Valisi Muammer Erol, Çiftlikköy Kaymakamı Ömer Bilgin, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel, Rusya Federasyonu'na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti'nin temsilcisi Sabirat Abubekirova ve devlet sanatçısı Ordinaryus Profesör Koşali Zarmanbetov yanı sıra protokol mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, gerek üye ülkelerde gerekse dünyanın önemli kültür ve sanat merkezlerinde pek çok etkinlik düzenlediklerini ifade etti.

Kaseinov, “Büyük bir kültür birikimine sahip olan Türk toplumları; kadim kültürünün oluşumu, gelişmesi ve zenginleşmesine katkı sağlayan önemli şahsiyetler yetiştirdi. Kültürümüzün mihenk taşları kabul edilen bu değerli şahsiyetler toplumlara yön vermiş, halkların bilimsel, kültürel ve manevi gelişimine büyük katkı sağlayan çalışmalar yapmıştır. İşte bu büyük şahsiyetlerden biri de Nogay Türkleri'nin ünlü şairi Kadriya Temirbulatova'dır. Öz dilinde şiirlerini yazan Kadriya'nın temel konuları aşk, vatan, anne, bozkır, Nogay halkı ve Nogay ili olmuştur. Onun kaleme aldığı şiirler o kadar akıcı bir dille yazılmış ki okurken bile sanki sonsuz bozkırlardan Nogay ezgilerinin hoş avazı duyulur. Onun şiirlerine çok sayıda güzel müzikler bestelenmesi ve yıllar geçmesine rağmen hala sanatçıların ve halkın dilinden düşmemesi tesadüfi değildir. Şiirleri ile ebediyete kavuşan Kadriya Temirbulatova, genç yaşlarında feci şekilde hayatını kaybetse de kısa ömründe Nogay edebi dilinin gelişmesine büyük hizmetlerle katkı sağlayabilmiş, onu daha da zenginleştirmiştir” dedi.

Daha sonra bazı Türk, Kazak, Kırgız, Azeri, Kumuk, Başkurt ve Rus şairler, Temirbulatova'nın eserlerini kendi dillerinde okudu. Anma programında TÜRKSOY heyeti tarafından Yalova Valisi Muammer Erol’a Kazakların Milli Giysisi Kazak Çapanı hediye edildi. Yöresel halk oyunu gösterisi, ozanların türkülerini seslendirmesi ile anma programı sona erdi.

Anma Programının ardından Kadriya Temirbulatova Caddesi'nin açılışı programına geçildi. Burada programın anlam ve özetini anlatan konuşmaların ardından, halk oyunu ve müzik eserleri seslendirildi. Daha sonra Siteler Mahallesi’nde Kadriya Temirbulatova Caddesi’nin açılış töreni gerçekleştirildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.