Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tema Üyeleri Yalova’da Yürüdü

Tema Vakfı Yalova Şubesi üyeleri bugün Yalova’da bir yürüyüş gerçekleştirdi. Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma (TEMA) Vakfı, Yalova Şubesi Erozyonla Mücadele Haftası kapsamında, 'Toprağa Say

Haber Giriş Tarihi: 26.11.2006 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Tema Vakfı Yalova Şubesi üyeleri bugün Yalova’da bir yürüyüş gerçekleştirdi. Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma (TEMA) Vakfı, Yalova Şubesi Erozyonla Mücadele Haftası kapsamında, 'Toprağa Saygı Yürüyüşü' düzenledi. 'Toprak Yoksa Hayat Yok” “El Koyun!' pankartlarıyla gerçekleşen yürüyüş Cumhuriyet Meydanında başladı. Yaklaşık 50 kişilik bir grup, Gazipaşa caddesi üzerinden, Fatih caddesi ve İstanbul caddesi güzergâhında ellerindeki pankartlarla Yalovalıları çevreye duyarlı olmaya çağırdı.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada “Toprak erozyonu, bitki örtüsünün olmaması veya tahrip edilmesi nedeniyle yağmur, su ve rüzgar etkisiyle toprağın aşınması, taşınması ve başka bir yerde birikmesi olayıdır. Her yıl 1 milyar 400 milyon ton civarında, başka bir deyişle 70 milyon adet 20 tonluk kamyonu dolduracak veya Edirne - Kars karayolu boyunca (1656 km) 40 m genişlikte ve 10 m yükseklikte bir duvar olabilecek miktardaki verimli toprağın kaybına yol açan 'Toprak Erozyonu' sadece ekolojik bir olay değildir. Erozyon, bir ölçüde doğanın gereğidir. Ancak, yoğun nüfus baskısı, hatalı tarım teknikleri, arazinin yeteneği dışında kullanılması, erken-aşırı-düzensiz otlatmalar, yasal boşluklar ve sosyo-ekonomik sorunlar, bitki örtüsünün süratle tahribine neden olmakta, erozyonu şiddetlendirmekte, verimli üst toprağın hızla kaybına neden olmaktadır. Toprak, yaşamın anasıdır. İhtiyacımız olan her şey ondan var olur. Onun yok olması, yaşamın bozulması demektir. Ülkemizde, Avrupa'ya göre 17, Kuzey Amerika'ya göre ise 6 kat fazla olan 'Toprak Erozyonu' sosyo-ekonomik bir sorundur. Çünkü tarım politikalarının yetersizliği, kırsal alanda yaşayan insanın yoksulluğu ve açlığı demektir. Kırsal fakirlik sonucunda; kentlere doğru kontrol edilemeyen bir göç hareketi başlar. Bitkisel ve hayvansal üretim düşer, oluşması için binlerce yıl gereken verimli toprak örtüsü kaybedilir. Tarımla uğraşanlar işsiz kalır. Bu sonuçlar, kişisel ve toplumsal boyutta; önce ekonomik ve sosyal sonra da siyasal bir çöküntüye ve toplumsal kaosa yol açar” denildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.