Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tema’dan Biyolojik Çeşitlilik Sunumu

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği Yalova Safalı Yılmaz Tüzünataç Çocuk Kütüphanesinde “Biyolojik Çeşitlilik ve Biyolojik Çeşitlilik Kaybı” sunumu gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2022 08:20
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Tema’dan Biyolojik Çeşitlilik Sunumu

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir tarafından gerçekleştirilen ve çocuklar tarafından ilgiyle dinlenen sunumda Ali Nihat Gökyiğit Biyolojik Çeşitlilik Projesi ile ilgili bilgiler aktardı. Arzu Demir, Ali Nihat Gökyiğit Biyolojik Çeşitlilik Projesi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kamuoyuna biyolojik çeşitlilik kavramını tanıtmak, önemini anlatmak ve Türkiye’nin biyolojik çeşitliliği hakkında bilgilendirmek amacıyla 2020 yılında çalışmalarına başlanan bir projedir. Proje ile Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğinin korunmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Tüm Türkiye’de yürütülecek projenin süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir” dedi.

Demir, Safalı Yılmaz Tüzünataç Çocuk Kütüphanesinde gerçekleşen seminerdeki sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Projede, öncelikle kamuoyunun biyolojik çeşitlilik konusunda bilinçlendirilmesi, önemi hakkında farkındalık kazandırılması ve herkesin biyolojik çeşitliliğin korunması konusunda duyarlı hale gelmesi amaçlanmaktadır. Bununla birlikte bir kıta olmamasına rağmen bir kıtada bulunacak sayıda tür çeşitliliğine sahip olan Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğinin tanınması, önemi konusunda farkındalığın artması ve korunmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir. Proje sayesinde, Türkiye'nin biyolojik çeşitliliğinin korunması için vatandaşların, öğrencilerin, kurumların, yerel ve merkezi yönetimlerin, ne gibi adımlar atması gerektiği konusunda genel bir çerçeve önerisi hazırlanacaktır.

Proje faaliyetleri, algı araştırması, iletişim-farkındalık çalışmaları ve eğitim-saha etkinlikleri başlıkları altında yürütülecektir. Bu kapsamda, biyolojik çeşitlilikle ilgili temel kavramların yer aldığı, Türkiye’deki endemik türlerin tanıtıldığı, nesli tehlike altında olan türlerle ilgili bilgilerin yer aldığı ve biyolojik çeşitlilik konusunda başvuru kaynağı niteliği taşıyacak bir web sitesi hazırlanacaktır. Bilim insanlarının katılımıyla tüm kamuoyuna ve Sivil Toplum Kuruluşlarına açık seminerler ve webinarlar organize edilecektir. Tanıtım ve farkındalık filmleri hazırlanacak, sosyal medyada ve diğer tüm iletişim kanallarında yoğun farkındalık iletişimleri sürdürülecektir.

TEMA Vakfı’nın 81 ilde faaliyet gösteren temsilci gönüllüleri aracılığıyla biyolojik çeşitlilik kavramının tanıtımının yaygınlaştırılması sağlanacaktır. Biyolojik çeşitlilik konusunda çocuklara yönelik bir eğitici sunum ve film hazırlanacak, çocuklarda farkındalık oluşturulacaktır. Gençler ve yetişkinlere yönelik belgesel gösterimleri düzenlenecektir”
Seminer sonrasında öğrenciler ahşap kolye tasarımı yaptılar. TEMA ise tasarım yapan öğrencilere defne ağacı fidanı dağıttı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.