Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tehlike 4 Çernoil Büyüklüğünde

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr Vefik Arıca ülkedeki birçok ilde yoğun asbest kullanımın sürdüğünü bu bölgelerde yaşanan tehlikenin ise 4 Çernobil büyüklüğünde olduğunu ifade etti. Yalova asbest kullanımının yoğun olduğu iller arasında yer almadı.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2023 08:46
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Tehlike 4 Çernoil Büyüklüğünde

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr Vefik Arıca, kanserojen etkisinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanan Asbest’in halen birçok ilin içme suyu altyapısında kullanıldığını dile getirdi. Bu anlamda bir haritayı da paylaşan Arıca, bu bölgelerdeki asbest kullanımın ortaya çıkardığı kanser riskinin 4 Çernobil’e eşit olduğunu ifade etti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr Vefik Arıca, “Bölgedeki Asbest tehlikesi 4 Çernobil büyüklüğündedir. Asbest kullanımı 2013 yasaklanmıştır. Ancak hala ülkemizde asbest kullanımı sonlanmamıştır. Asbest 2013 öncesi tüm binalarda kullanılmıştır. Ülkemiz dünyada en çok asbest ithal eden 10 ülkeden biridir. Aynı zamanda asbest rezervleri bakımından da ilk 10 ülke arasındadır. Asbest endüstrisi ülkemizde gelişmediğinden ithal edilmiştir. Asbest ülkemizde en çok çimento oluklu çatı kaplama, su borusu, boru izolasyon ve contaları, macun gibi malzemelerde kullanılmıştır. Özellike çatı kaplama mezeleri 2 el işi yapanlar tarafından satılmaktadır. Az katlı binalarda PVC yer kaplama malzemesi, çatı kaplama malzemesi ve macunlarda, çok katlı binalarda parke yapıştırıcı, pvc yer kaplama ve kalorifer boru izolasyon ve contalarında köy evlerinde ise boya ve sıva şeklinde (beyaz toprak) asbest kullanımı vardır. Asbest arındırılamaz, dönüştürülemez, yok edilemez geçirimsiz ambalajlarla lisanslı araçlarla bertaraf tesislerine gönderilir ve gömülür. Tıbbi olarak Asbest kısa dönemde değil uzun dönemde etki etmektedir. Uzun dönemde ciddi Akciğer ve Akciğer zar kanseri sorunlarına yol açabilir” dedi.

Asbest kullanımın bir an önce önüne geçilmesi gerektiğini belirten Arıca önerilerini ise şu şekilde sıraladı; “Ülkemizde asbest atıklarının bertaraf edildiği çok az tesis var. Asbest atık tesis sayısı her bölgede kurulmalı. Bu işlerle uğraşanlar ve etrafında yakın olanlar maske, gözlük kullanmalı. Çadırlar ve yerleşim yerleri enkaz ve molozlardan uzak yere kurulmalı. Enkazlar ıslak bir şekilde kaldırılmalı ve toz etrafa yayılmamalı. 2013 yılında çıkan Asbest yasağı uygulanmalıdır”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.