Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Taş Ocakları Master Planı Çalışması Tamamlandı

Yalova il sınırları içerisinde madencilik faaliyetleri yapılacak kısıtlı alanları gösteren master plan çalışması tamamlanarak İl Genel Meclisi’nin gündemine geldi.

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Taş Ocakları Master Planı Çalışması Tamamlandı

Mecliste incelenerek oylanması için İmar Komisyonu’na havale edilen Master Plan, bundan sonra Yalova genelinde yapılacak maden arama ve taş ocağı ruhsat müracaatlarında başvurulacak ilk adres olacak.“SADECE PLANDA İZİN VERİLEN YERLERE RUHSAT VERİLEBİLECEK”

İl Genel Meclisi Başkanı Atalay Beştaş, maden sahalarında kısıtlamalı alanların belirlendiği çalışmada endemik bitki sahaları, deprem istasyonlarının yerleri, organik tarım alanları gibi yerlerin de gösterildiğini kaydederek, “Bundan sonra ancak bu Master Planın izin verdiği yerlere ruhsat verilebilecek. Biz bu planların yapımına başladıktan 6 ay sonra, Enerji Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü aynı çalışmayı bizden istemişti. Onaylanıp yürürlüğe girmesiyle, Ruhsat Şube Müdürlüğü’nce 8.maddeye istinaden ruhsat verilecek alanların hangilerinin olduğu belirlenmiş olacak” dedi.VALİ ERBAY’LA BAKANLIĞI KARŞI KARŞIYA GETİRMİŞTİ

Geçtiğimiz yıllarda Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay’ı Enerji Bakanlığı MİGEM ile karşı karşıya getiren maden alanları kısıtlamalarıyla ilgili yapılan bu çalışma, şimdi bakanlık tarafından da destekleniyor. Yalova’nın madenlerle ilgili kısıtlamalı alanlar haritası ile, Yalova sınırları içerisinde 1.Grup madenler adı verilen, kil, kum, çakıl ocaklarının ve 2.Grup madenlerin kalsit, granit, andezit gibi bazı taşları kapsayan 2A sınıfına dahil taşları işlemek için yeni taş ve kum ocağı açılmasının önüne geçilmiş olacak. Uygulama, değerli madenleri içeren 3, 4, 5 ve 6’ıncı grupları kapsamıyor. Bakanlık bu alanları bloke ederek, bundan sonra arama ruhsatı isteyenlere bu haritayı ve çalışmayı baz alarak cevap verecek. Yalova’da yüzde 7 gibi bir alanın taş ve kum ocakları için açık kaldığı, bunun da mevcut taş ve kum ocaklarını gösterdiği dile getirildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.