Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tarımsal Sorunları Bakana İletti

Sakarya’da yapılan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Marmara Bölge Toplantısı’na katılan Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e tarımsal alanda yaşanan sorunları iletti.

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Tarımsal Sorunları Bakana İletti

Sakarya Grand Elmas Hotel’de Türkiye Ziraat Odaları Birliği Marmara Bölge Toplantısı yapıldı. Toplantıda Yalova’yı temsil eden Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, Bakan Mehdi Eker’e kentin tarımsal sorunlarıyla ilgili bilgi verdi.

Yapılan toplantıyı değerlendiren Başkan Beşli, toplantıda varılan sonuçların olumlu olduğunu söyledi. Başkan Beşli, “Toplantıda her bölge sorumlusu kendi ilindeki sorunlarla ilgili bilgi verdi. Biz de bakanımızı Yalova’daki sorunlarla ilgili bilgilendirdik. Biz çiftçiler ‘Biz üretmezsek Türkiye aç kalır’ sloganı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yaklaşık 80 milyonluk ülke nüfusunu doyurduğumuz gibi 2011’de ülkeye gelen 30 milyon turistin de gıdasını karşıladık. Çiftçilerimiz ülkede 14 milyon dolarlık ürünü dışarıya satmış. Ülkede tarım yapanlar arasında yüzde 55’i erkek, yüzde 45’i ise kadın. Kadınlarımız son zamanlarda ülke tarımında söz sahibi olmaya başladı. Kadınlarımızın tarımda başarıları göz dolduruyor. Bayan çiftçilerimiz erkekleri geçecek” dedi.

Bakanın her il odasına bir de müjde verdiğini söyleyen Başkan Beşli, “Bakanımız her il odasına bir tarım danışmanı atama kararı alındığını söyledi. Danışmanların masrafları bakanlık tarafından karşılanacak. Bizler de ülke genelindeki 740 odaya danışman talebinde bulunduk. Ayrıca bakanımız Çiçekçilik OSB’nin Tarım Bakanlığı’na geçeceğini ve bunu 2 yılda tamamlayacaklarını söyledi. Ayrıca kendisinden süs bitkileri için daire başkanlığı kurulması için talepte bulundum” diye konuştu.

Toplantıda tarımsal sorunları bakana ilettiğini söyleyen Beşli, “Ülkede kivi üretiminin yüzde 40’ı Yalova’da yapılıyor. Bu yüzden Aralık, Ocak ve Şubat dönemlerinde İran’dan gelecek kivi için kapıların kapanmasını, bölgede seracılığın geliştirilmesi, denize kıyısı olan bir il olduğumuz için balıkçılık mezatlarının oluşturulması, tarımda sulamanın yapılabilmesi için destekte bulunulmasını talep ettim” dedi.
Son olarak toplantıda odalarda alt yapıların güçlendirilerek bakanlıkla koordinasyon halinde çalışma kararı alındığını söyleyen Başkan Beşli, Bakan Eker’e Yürüyen Köşk maketi ile Atatürk’ün fincanını hediye ettiğini belirtti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.