Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tabiat Turizmi Eylem Planı Tamamlandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürü Yahya Güngör, Yalova’nın Tabiat Turizmi Eylem Planı’nın tamamladıklarını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2016 11:12
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Tabiat Turizmi Eylem Planı Tamamlandı

Güngör, Yalova’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Güngör, Yalova’da korunan alanlar ve biyolojik çeşitlilikle ilgili çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Bu kapsamda daha önce fotokapanlarla mevcut hayvan varlığının tespiti çalışması yaptıklarını dile getiren Güngör, “2015 yılı içerisinde fotokapanlar kurarak mevcut hayvan varlığımızı da tespit etik” dedi.

Güngör, Yalova’nın Tabiat Turizmi Eylem Planı’nın tamamladıklarını dile getirerek şöyle konuştu:

“2016 yılı içerisinde Bakanımız talimatıyla her ilin tabiat turizmi eylem planlarıyla ilgili çalışma yaptırıldı. Bununla ilgili olarak gerek STK’lar gerek ilgili kurum kuruluşlarla ilimizin master planını çıkardık. Bunun için bizim sahalarımıza yatırım yapmayla ilgili plan hazırlandı. 2016-2019 yıllarını kapsayan planlar oldu. Yakın zamanda eylem planının tanımını yapmak istiyoruz.”

Planda, "Bilim ve teknolojide gerçekleşen ilerlemeler neticesinde her alanda değişim ve gelişmelerin yaşandığı günümüzde turizm alanında da önemli değişimler yaşanmaktadır" denilerek planın temel amacı ise şu sözlerle özetlendi, "Deniz-kum-güneş destinasyonları ağırlıklı geleneksel turizm anlayışı yerelden küresele değişim göstererek yerini doğaya dayalı (doğa turizmi) turizme bırakmaktadır. Bu kapsamda, Orman ve Su işleri Bakanlığımızca Yalova doğa turizmi ve yaban hayatı potansiyelini içine alan bir master plan yapılmasını istenmiştir. Bu doğrultuda, Bursa Bölge Müdürlüğümüz ve Yalova Şube Müdürlüğümüzce konu ile ilgili bir uzman ekip oluşturulmuş ve 'Doğa Turizmi Master Planı' hazırlanmıştır. Bu planla; doğal güzellikleri, tarihi ve turistik yapısı ile zengin bir doğa turizmi potansiyeline sahip olan Yalova da, bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarını göz önüne alarak doğal kaynak değerlerin, sürdürülebilirlik, katılımcılık ve çevreye duyarlılık temel ilkeleriyle planlanarak, doğa turizminin geliştirilmesi amaçlanmıştır"

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.