Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Suyumuza Göz Diktiler"

TEMA Vakfı Yalova Şubesi Başkanı Faruk Tezcan kurulacak OSB'laein günlük 20 bin metreküp su ihtiyacının olduğunu söyledi. Tezcan bu suyun nereden karşılanacağının açıklanması gerektiğini dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 11.10.2017 10:43
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Suyumuza Göz Diktiler"

Yapılan hesaplamalara göre ve danışman şirket verilerine göre  OSB bölgesine  günlük  yaklaşık 20 bin metreküp su gerekiyor. 7 OSB’nin bulunduğu bölgede yapılan derin sondaj çalışmaları sonucunda yeterli su olmadığı anlaşıldı. Denizden su arıtma suretiyle kullanma suyunun karşılanması için çalışma başlatılacağı öğrenildi.TEMA Vakfı Yalova Temsilcisi  Faruk Tezcan “Laledere ve Gacık  köylerinden denize doğru uzanan vadide kurulması amaçlanan 7  OSB hızla bölgeye yerleşmek için çalışıyor. En büyüklerinden olan İMES OSB, 5  milyon metre  karelik toprağımızı kullanılmaz, artık tarım yapılamaz hale getirecek. 12 bin kişi istihdam edilecek deniyor. Biz bu masalı tersaneler yapılırken çok dinledik. Şimdi bir bakın bakalım tersanelerde Yalova’dan kaç kişi çalışıyor. Bir tespite göre sadece çalışanların %25’i. Diğer çalışanlar Kartal ve Pendik’ten geliyor” dedi.

"Bu değirmenin suyu nereden gelecek"

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’ndan ve OSB yönetim kurullarından üst üste gelen açıklamalarda pembe bir tablo çizildiğini de vurgulayan Tezcan, “Yalova’nın tek alternatif su kaynağı Yalova’ya yetmiyor. Sanayi bölgesinin ihtiyacı olan  ve Yalova’nın günlük su tüketiminin yaklaşık yüzde otuzu olan 20 bin metreküplük suyu nereden sağlanacak sorusuna cevap yok. Altınova ilçe sınırları içinde yapılan iki barajın OSB’lerin su ihtiyacını karşılaması söz konusu değil.  Zaten bir kısmı Karamürsel tarafına aktarılacak. OSB’lerin sıvı ve katı atıklarının ne olacağı ise ayrı bir bilmece. Plan notlarında su konusuna nasıl bir çözüm bulunduğu merak konusu.. Su kapasitemiz belli. Artacak nüfus belli. Pekiyi sanayinin suyu nereden gelecek. Yalova kamuoyunun İkna edici ve rakamlara dayanan bir açıklamaya ihtiyacı var. Haydi buyurun beyler açıklayın. Bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.