Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sugören’e Kardeş Köy

Yalova'nın Sugören Köyü ile Makedonya’dan Valandova Belediyesi’ne bağlı Çalıklı Köyü arasında kardeş köy protokolü imzalandı.

Haber Giriş Tarihi: 06.08.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Sugören’e Kardeş Köy

Ortak kültüre sahip iki köy olan Yalova'nın Sugören Köyü ile Makedonya’dan Valandova Belediyesi’ne bağlı Çalıklı Köyü bir süredir devam eden diyalogu kardeş köy protokolü ile taçlandırdılar. Protokole Sugören Köyü Muhtarı Osman Karataş ve Çalıklı Köyü yetkilileri ima attı. İmza töreni sonrasında her iki köyün de ortak kültürü olan halk oyunları hep birlikte oynandı. Kardeş köy olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Sugören Köyü Muhtarı Osman Karataş, "Bugün mutlu bir gün. Zira Makedonya'dan kardeş bir köyümüz oldu. Ortak kültür, ortak halk dansları ve ortak türküleri olan insanlarız. Artık bir ortak yanımız daha var zira kardeş köyüz" dedi.
Çalıklı köyü yetkilileri ise Türk kültürüne verdikleri önemi dile getirerek, "Valandova, Makedonya’nın güneydoğu kesiminde, Güneydoğu Bölgesi sınırları içindedir. Valandova belediyesi sınırları dâhilinde 29 yerleşim yeri vardır. Yerleşim yerlerinin en büyüğü olan Çalıklı Köyü’nün özelliği, sakinlerinin tamamının Türk ve 1994 yılından bu yana Türkiye’ nin desteğiyle Hıdrellez Bahar Şenlikleri Festivali yapılıyor olmasıdır. UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne girmeye aday olan Hıdırellez geleneği, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir’in de ifade ettiği gibi Türk dili ve kültürünün korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Makedonya Türklerinin bu boyuttaki tek Festivali olan Çalıklı Hıdrellez Bahar Şenlikleri Festivali, 8 yıldan bu yana Makedonya Kültür Bakanlığının Milli değerler listesinde" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.