Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Subaşı’nın Geleneksel Değerlerini Tanıtacaklar

Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu Gölcük Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel El Sanatları Festivali’ne katılarak geleneksel, “Peşkir ve Keselerin” tanıtımını yapacak.

Haber Giriş Tarihi: 12.08.2023 15:04
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Subaşı’nın Geleneksel Değerlerini Tanıtacaklar

Gölcük Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel El Sanatları Festivali 11-13 Ağustos 2023 tarihleri arasında Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Bu festivale Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu da katılarak burada bir stant açacak. Festivalde annelerinin, nine ve dedelerinin kendilerine aktardığı geleneksel el sanatlarını sergileyeceklerini ve tanıtacaklarını ifade eden Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu Başkanı Zeki Gürsu, “Grubumuz 11-13 Ağustos tarihlerinde düzenlenen Gölcük Belediyesi Uluslararası Kırkyama El Sanatları Festivaline Annelerin sandıklarından Peşkir ve Keseler ile katılıyor. Annelerin, büyüklerin sandıklarına saklanan kese ve peşkirleri gün yüzüne çıkarıyoruz. İncelemek, kayıt altına almak ve sergilenmek üzerine farklı bir projeye başladık” dedi.

Gürsu, projelerinin konusunu ve amacını şöyle anlattı: “Çalışmamızın konusu olan Annelerin sandıklarında saklanan keseler ve peşkirler. Tıpkı diğer çeyiz malzemelerinde olduğu gibi; hayattan, sevmek ve sevilmekten, evlilikten, çocuk sahibi olmaktan beklentilerini motifler ve renkler aracıyla nakş ederek kendilerini ifade eden genç kızların işleyip sandıklarına koydukları çeyiz işlemelerinden sadece bir demet. Tüm çalışmalarımız göçerken birlikte taşıdıkları, büyüklerinden gördüklerini, onlardan miras kalanları, yaşadıkları dönemin malzemeleriyle yeniden üreterek onlar da bu kervana katılmışlar ve bizlere bu naif, zarif örnekleri bırakmışlar. Çalışmalarımızdaki 40’lı yılların başlarından 60’lı yılların sonlarına kadar işlenen örneklerden oluşuyor. Son söz olarak, Tarihin dokusunu birlikte keşfedip paylaşalım, yaşatalım ve gelecek kuşaklara miras bırakalım.”

Gürsu, projelerinde kendilerine destek verenlere de teşekkür etti: “Çalışmalarımızda bize en büyük desteklerini veren büyüklerim ve çalışma arkadaşlarımıza, proje ortağımız Yalova Bal Göç Derneği nezdinde, dernek başkanımız Lütfü Özgür ve yönetim kuruluna yine çok teşekkür ediyorum.”

Geleneksel El Sanatları Festivali’nde Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu’nun açacağı stantta annelerin sandıklarından peşkir ve keselerin yanı sıra diğer geleneksel el sanatları örnekleri de sergilenecek. Festivalde ayrıca çeşitli atölye çalışmaları, buluşmalar, konserler ve çeşitli etkinlikler de yer alacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.