Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Su Verimliliği Seferberliği Başladı

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, halkı bilgilendirmek için Değişen İklime Uyum Çerçevesinde Su Verimliliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı ile ilgili bir açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2023 11:40
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Su Verimliliği Seferberliği Başladı

Eylem Planı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu plan, ülkemizde su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir yönetiminin sağlanması için yol haritası niteliği taşıyor.

Eylem Planı, su kaynaklarımızın iklim değişikliğine bağlı olarak gelecekte yüzde 30’a varan oranlarda azalabileceği2 tahmin ediliyor. Bu nedenle su kullanımında verimliliğin artırılması için kentsel, tarımsal ve endüstriyel alanlarda çeşitli hedefler, stratejiler ve eylemler belirleniyor. Ayrıca suyun yönetimi ve denetimi, suyun etik kullanımı ve su kaynakları koruma ve restorasyonu gibi konulara da yer veriliyor.

Plan ile ülkemizde faaliyet gösteren tüm sektörler için su verimliliği konusunda yol haritası oluşturulması hedefleniyor. Su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi için belirtilen hedeflerin hayata geçirilmesi, gelecekte sağlıklı ve kaliteli yaşam standardının korunması ve sürdürülebilir refahın temini için büyük önem taşıyor.

Açıklamada, belgenin eylem planından da bahsedildi. Eylem planında, su kayıp oranının 2033 yılına kadar yüzde 25’e, 2040 yılına kadar yüzde 10’a düşürülmesi, tarımsal sulama randımanının 2100 yılına kadar yüzde 75’e yükseltilmesi, endüstriyel su kullanımında yüzde 50’ye varan oranlarda su kazanımı sağlanması ve kişi başı günlük ortalama su tüketim miktarının 2050 yılına kadar 100 litreye düşürülmesi gibi hedefler yer alıyor.

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, halkın su verimliliği konusunda duyarlı olmasını ve belgedeki hedeflere katkı sağlamasını istedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.