Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Su Sorunu Meclis Gündeminde

Yalova İl Genel Meclisi Ağustos ayı 1. birleşimi toplantısı gerçekleştirildi. Son günlerde Yalova gündeminde olan ve Akköy ile Samanlı arasında gerilime neden olan su sorunu da meclis gündemine alındı.

Haber Giriş Tarihi: 02.08.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Su Sorunu Meclis Gündeminde

İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’ndaki toplantıyı bir süre Ak Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun da takip etti. Daha sonra Temel Coşkun, salondan ayrıldı. İlk birleşime ait 3 maddenin görüşüldüğü toplantıda ilk olarak, otoyol projesi kapsamında ilimiz sınırları içerisinde yapımına başlanacak sanat yapılarının inşa faaliyetleri için gerekli betonun temini konusunda, beton santral tesislerine geçici izin verilmesi konusu görüşüldü. Konuyla ilgili Yalova Valisi Esengül Civelek’in dilekçesi okundu. Ardından konu hakkında meclis üyeleri, görüşlerini bildirdi. Toplantıda söz alan CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Bahar Doğan, valiliğin dilekçesiyle ilgili olarak İl Genel Meclisi’nin, kimseden emir almayacağını belirterek şöyle konuştu: “Valiliğin iade gerekçesi okunurken, uyulması zorunlu olan maddelere uyulmamıştır gibi söylem var. Meclis, eğer uymak zorundaysa böyle bir dilekçenin meclise gelmesine gerek yok. “İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun raporuna, İl Genel Meclisi gerekçe göstermeden iade edilmiştir” dendi. İl Genel Meclisi, komisyon raporlarına mı uyacak.” Çiftlikköy’ün Denizçalı Köyü’ndeki Handere Mevkii’ne yapılacak olan beton santralinin, bölgedeki askeriyenin cihazlarına zarar vereceği düşüncesiyle ilgili yüklenici firma, tersaneler bölgesindeki alana santrali kurmak istemesiyle ilgili talebiyle ilgili konuşan Bahar Doğan, “Handere’deki askeriye kalkalı yıllar oldu. Oradaki alan, küçük ve orta ölçekli yapı kooperatifine verildi. Handere, Yalova çöplüğüne çıkan yerdir ve buraya beton santrali yapılmasına engel görmüyorum” şeklinde konuştu.“Meclisin Saygınlığını Zedelemiştir”

Konuyla ilgili valiliğin dilekçesinde, İl Genel Meclisini azarlayıcı ifade bulunduğunu kaydeden Altuğ Doğan ise, “Komisyon toplantısı yapılmadan başkanlık makamına konu iletildi. Meclis üyelerinin, komisyon kararlarına uyacak diye bir şey yok. Valiliğin azarlayıcı ifade kullanması, İl Genel Meclisi’nin saygınlığını zedelemiştir. Bu meclis, daha önce de bu tür kararlar verdi” dedi.Ek Süre Verildi


Yapılan konuşmaların ardından yeni talep doğrultusunda konunun, Çevre ve Orman ile Bayındırlık ve İmar Komisyonları’nda görüşülüp tartışılması için 5. birleşime kadar ek süre verildi.“Yalova’nın Geleceğini Belirliyor”

İlk gündem maddesinin görüşülmesinin ardından söz alan Ak Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, “Bu meclisin önemi çok farklı. Burada alınan kararlar, Yalova’nın geleceğini belirliyor. Toplantı, güzel ve seviyeli geçiyor. Yalova’da, ortak karar alınması gereken konularda ne muhalefet ne de iktidar gücünün olmaması lazım. Bu köprünün yapımı, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çabalarıyla 7 yıldan 5 yıla çekilmiştir. Kararların, Yalova’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Coşkun, bu konuşmasından sonra salondan ayrıldı ve toplantı, kaldığı yerden devam etti. Gündemin ikinci maddesi görüşüldü. İl Özel İdaresi makine parkının yetersiz olması nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından makine parkının yenilenmesi için tahsis edilen 500 bin lira ödeneğin, ihtiyaç duyulan 1 adet Grayder’in satın alınması ve atıl durumdaki damperli kamyonun arozöze dönüştürülmesi için yetersiz kalması nedeniyle İl Özel İdaresi bütçesinden ilave ödenek tahsis edilmesi konusunda Ak Partili İbrahim Akay görüş bildirdi. 2000 model bu kamyonun, yaklaşık 3 yıl önce bir kaza geçirdiğini ve yaklaşık 70-80 bin liralık masraf yapılması gerektiğini belirten Akay, “12 yaşındaki bir araca masraf yapacağız. Onun yerine iyi bir araç alalım diye düşünüyorum” dedi. Konunun, Plan ve Bütçe ile İçişleri Komisyonları’nda görüşülmesi için 5. birleşime kadar süre verildi.“Su Üzerinden Siyaset Yapmayı Sevmem”

Gündemin üçüncü maddesi olan Akköy’ün içme suyu sorununun çözüme kavuşturulması amacıyla Gökçe Barajı içme suyu arıtma tesisinden Akköy’e direkt içme suyu isale hattı döşenmesi işinin Yalova Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirilmesi konusu, meclisin ana gündemi oldu. Konuyla ilgili konuşan MHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Tamer Ergün, “Konu, 10 gündür Yalova gündeminde. 2004 yılında göreve geldiğimiz dönemde içme suyu ve yol konusunda hassasiyet vardı. Beldes projesi kapsamında 1 milyon 120 bin liralık bir para geldi. Bu kapsamda Gökçedere Mahallesi’nin, yüzde 8’lik hissesi vardı. 200 bin lira, Gökçedere Mahallesi’ne verildi. 2006 yılında bu bitti. Son 6 yıldır, o hattın çalışmamasıyla böyle bir sıkıntı ortaya çıkmıştır. Yeşil Körfez Su Birliği ile Yalova Belediyesi, bu konuda destek olacaktır. Bu su sorunu sadece Akköy’ün değil, çevre belde ve köylerin de sorunudur. Su üzerinden siyaset yapmayı sevmem ama gerçekler bunlar” açıklamasında bulundu.“Yalova Su Fakiri”

Su sorunuyla ilgili konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Ali Rıza Alkış da şunları söyledi: “Yalova için su şehri ve su cenneti benzetmesi kullanılıyordu. Aslında Yalova, su fakiri bir şehir. Mevcut suları iyi kullanamazsak bu tür sorunlar yaşarız. Suyun düzenli ve öncelikli işlerde kullanılması gerekmektedir. Muhtarlık, köy suyunu kesti. Belediyeden gelen hat devreye sokuldu. Bu ne Akköy ne de su sorunu yaşayan köylerimiz için çözümü değil.” Alkış’ın konuşmasının ardından Plan Bütçe ile Bayındırlık ve İmar Komisyonları’nda konunun detaylı bir şekilde görüşülmesi için 5. birleşime kadar süre verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.