Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Stresle Mücadele Yollarını Öğrendiler

Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kişisel eğitim seminerleri kapsamında düzenlenen programla müdürlük personeline stresle baş etmenin yöntemleri anlatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 17.07.2017 10:35
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Stresle Mücadele Yollarını Öğrendiler

Ahmet Kürşat Gedikoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen, "Stres Yönetimi, Fiziksel Egzersizler ve Aktiviteler" konulu seminer yoğun bir katılıma sahne oldu. Yalova Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli Psikolog Emine Kaya ile Diyetisyen Merve Yücel'in konuşmacı olduğu seminerde şu bilgiler paylaşıldı, " Stres kaslarda gerginlik sebebiyle baş boyun ve sırt ağrılarına, mide rahatsızlıklarına, huzursuzluk, sinirlilik, unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğuna, asosyallik, işkoliklik ve çoğu zaman aşırı yemeye neden olur. Stresi yönetmek için önce stresli olduğunuzu ve bu stresin size olan etkisini kabul edin. Tam olarak nasıl hissediyorsunuz? Stresin hangi belirtilerini yaşıyorsunuz?  Stresinizin kaynağını bulun. Sizi strese sokan tam olarak nedir? Tüm detayları ile yazın. Stres kaynaklarınızdan değiştirebileceklerinizi ve iyileştirebileceklerinizi iki ayrı sütuna yazın. Değiştirebileceklerinizi nasıl değiştirebileceğinizi, iyileştirebileceklerinizi nasıl iyileştirebileceğinizi netleştirin. Stresimin kaynağını nasıl ortadan kaldırabilirim? Bu kaynağı nasıl kontrol altına alabilirim? Stresimin kaynağının etkisini nasıl azaltabilirim? Bu soruları cevaplamak bu adımda yardımcı olacaktır. Eyleme geçin. Stresinizi yönetmek için bir plan yapın, yapılacaklar listenizi hazırladıktan sonra hemen harekete geçin. Bazen stresinizin kaynağını ne değiştirebilirsiniz ne de iyileştirebilir. Bu durumda bakış açınızı değiştirmeniz stresinizi yönetmenizi sağlayacaktır. Durumu kabul edin ve yeniden çerçeveleyin. Bu kaynağı nasıl görüyor olsanız stresiniz sizi daha az etkilerdi? Düşünün. Mutlaka kendinizi güçlendirin. Güçlü olduğunuzda stres kaynağı sizi daha az etkileyecektir. Güçlenmek için kişisel gelişime zaman ayırın. Zamanınızı yönetin, meditasyon, spor ve nefes egzersizleri yapın. Düzenli uyuyun ve sağlıklı beslenin. Düşünce biçiminizi değiştirin ve olumlu düşünceyi benimseyin. Probleme değil, çözüme odaklanın" denildi.

Fiziksel aktivitenin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri ise şu sözlerle anlatıldı, "Fiziksel aktivitenin sağlık ve zindelik için sağladığı yararlar giderek daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır. Düzenli fiziksel aktivitenin sağlıklı kilonun sürdürülmesi, dayanıklılık, güç ve esnekliğin artmasındaki rolünün yanısıra günümüz hastalıkları olarak kabul edilen kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığı açıkça bilinmektedir. Söz konusu bu yararlar sadece bireysel düzeyde önemli değildir. Dünyanın her yerinde giderek maliyeti artan sağlık hizmetleri yönünden koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında fiziksel aktivitenin sağladığı yararlar önemli bir tasarruf sağlayabilmektedir. Ancak optimal bir sağlık için gerek çocuk gerekse yetişkinlerin büyük bir çoğunluğunun yeteri kadar fiziksel aktivite yapmadıkları görülmektedir. Sağlıkla ilgilenenler fiziksel aktivitenin, neden önemli olduğunu anlamalı, tüm yaşlardaki bireyleri yaşamın bir parçası olarak fiziksel aktivite ve spora katılımları için motive etmelidirler. Fiziksel aktivitenin yaşam boyu sürdürülmesinin herkese, her yerde, her zaman yararlı olabileceği mesajının daha geniş kitlelere yayılmasına yardımcı olmalıdır"

Seminer sonrasında verdikleri bilgilerden dolayı Yalova Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli Psikolog Emine Kaya ile Diyetisyen Merve Yücel'e Yalova Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya tarafından çiçek takdim edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.