Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sözde Ermeni Soykırımı Armutlu'da Tartışıldı

Armutlu Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü ve Türk Tarih ve Kültür Kulübü tarafından düzenlenen “Sadakatten İhanete Osmanlı Ermenileri: Tehcir ve Diaspora” konulu program İhlas Armutlu Tatil Köyü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Sözde Ermeni Soykırımı Armutlu'da Tartışıldı

Konferansa Armutlu Kaymakamı Bahadır Güneş, Armutlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Derya Güroy ve İl- ilçe protokol üyeleri katıldı. Öğrenciler ve Armutlu halkı tarafından da büyük ilgi gören programda, konuşmacı olarak Gebze Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Demirkol ve Yalova Asılsız Ermeni İddiaları ile Mücadele Derneği Başkanı Şemsettin Gürtekin katıldı.
Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Demirkol, konuşmasında öncelikle Anadolu Ermenilerinin tarihi süreciyle ilgili detaylı bilgiler verdi. Ermenilerin bu bölgelerde yaşayan bir topluluk olduğunu ancak hiçbir zaman tarihte bir Ermeni devleti kurulmadığını, gerek Selçuklu gerekse Osmanlı zamanında nüfus olarak hiçbir zaman şehrin asıl çoğunluğunu oluşturmadıklarını belirtti. Osmanlı zamanında yönetimde ayrıma uğramadıkları ve en üst düzey memurluklara kadar yükselebildiklerinin de altını çizdi. Ermenilerle tarihsel kırılmanın, Rusların boğazları geçemeyince Anadolu’nun doğusunda bir Ermeni devleti kurarak güneye doğru inme planlarıyla başladığını ve bu amaçla Ermenilerin kışkırtıldığını söyledi. Nüfus yoğunlukları olmayan Ermenilerin de bağımsızlıklarını alabilmek için daha önce Balkanlarda beş milyon sivil Müslüman'ı öldürerek bölgelerinde etnik temizlik yapan Sırp ve Bulgarları örnek alarak Doğu Anadolu’da ciddi bir sivil kıyımına giriştiklerini söyledi. Bu katliamlarda 1,5 milyon Müslüman'ın hayatını kaybettiği belirterek bunun üzerine Osmanlı Devletin sadece savaş bölgesindeki 702 bin 900 ermeni için tehcir kararı aldığını belirten Demirkol, tehcir sırasında başta salgın hastalıklar olmak üzere birçok sebepten kırk bin Ermeni’nin hayatını kaybettiğini belirtti. Aynı yıllarda yine salgın hastalıklardan yüz bin Osmanlı askerinin de hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi. Bugün bölgede yine aynı oyunların oynandığına dikkat çeken Demirkol, günümüzde bu olayların dillendirilirken sadece Müslüman değil, “Müslüman Türk” vurgusunun özellikle yapıldığının dikkate alınması gerektiğinin önemini vurguladı.
Konferansın ikinci bölümünde söz olan Şemsettin Gürtekin, Ermeni iddialarıyla ilgili Yalova bölgesinde yaptıkları anketin sonuçlarını göstererek, konu hakkında yeterli bilgiye sahip olunmadığının görüldüğünü söyledi. Ermenilerinse ciddi lobi faaliyetleri ve hatta Ermenistan’ın ilk başbakanı tarafından yazılmış ve asılsız iddialarında aleyhlerine olacak bir kitabı dünya kütüphanelerinden toplayacak kadar sistemli bir şekilde çalıştıklarını dile getirdi. Ermenistan'ın diaspora bakanlığı tarafından dünyanın her yerinde kurulan on binlerce sivil toplum örgütleriyle olmayan soykırımı dünyanın hafızasına kazıma gayretleri yürüttüğünü söyledi.
Konferans konuşmacılara katılımları için teşekkür belgelerinin sunulmasıyla sona erdi.


Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.