Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sokağa Çıkma Yasağının Detayları Açıklandı

Yılbaşında uygulanacak olan 4 günlük sokağa çıkma yasağı ile ilgili alınan kararları içeren genelge doğrultusunda Yalova Valisi Muammer Erol başkanlığında toplanan Yalova Umumi Hıfzıssıhha Kurulu ek tedbirleri kamuoyu ile paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2020 09:09
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Sokağa Çıkma Yasağının Detayları Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan korona virüs yılbaşı ek tedbirleri kapsamında 31 Aralık 2020 tarihinden başlayarak 04 Ocak 2021 tarihine kadar sürecek olan sokağa çıkma yasağının detayları kamuoyu ile paylaşıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelge doğrultusunda bir araya gelen Yalova Umumi Hıfzıssıhha Kurulu sokağa çıkma yasağının nasıl uygulanacağına yönelik bilgileri kamuoyuna duyurdu. Yalova Valisi Muammer Erol imzası ile yayınlanan açıklamada şu ayrıntılara yer verildi; “Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında, 1 Ocak 2021 Cuma gününün resmi tatil olması da göz önünde bulundurularak, 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den başlayarak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

31 Aralık 2020 ­ 4 Ocak 2021 tarihleri arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında, hafta sonlarında (Cumartesi ve Pazar günleri) uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarına dair İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Genelgesi ile belirlenen usul ve esasların, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi ve 3 Ocak Pazar günleri için de geçerli olacak.

Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları uygulanan sokağa kısıtlaması süresince balıkçı/balık tezgahı şeklindeki işyerlerinin Cumartesi ve Pazar günleri 10.00•17.00 saatleri arasında vatandaşlara hizmet sunacak.

Vatandaşların dışarıya çıkma ihtiyacını/zorunluluğunu azaltması açısından önemli bir role sahip olan online satış firmalarının servis/dağıtım yapabilecekleri zaman aralığının, hafta içi ve hafta sonlarında 10:00 /24.00 saatleri olarak belirlendi.

Lokanta, restoran, pastane, tatlıcı gibi yerlerin de hafta içi ve hafta sonlarında 10.00/ 24.00 saatleri arasında paket servis yapacak.
Noter ve avukatlar muafiyet listesine alındı
Yalova Umumi Hıfzıssıhha Kurulu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde muaf tutulacak yerler ve kişilere dair listeyi de yayınladı. Muafiyet listesine avukatlar ve noterler de alındı. Buna göre;  Zorunlu müdafi/vekil, duruşma, ifade gibi yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatların, yaklaşan yıl sonu işlemlerindeki yoğunluğun ticari hayatı olumsuz etkilememesi amacıyla noterlerin eklenmesi ve belirtilen görevlere dair zaman ve güzergahla sınırlı olacak şekilde istisna kapsamına alındı. Belirtilen yargısal görevlerin icrası kapsamında avukatların özel araçlarıyla şehirlerarası seyahatlerine de izin verilecek.

Anaokulları yüz yüze eğitime başladı
Öte yandan alınan kararlar neticesinde anaokulları da yüz yüze eğitime başladı. 20077 sayılı Genelge’nin 9 uncu maddesi ile yeni bir karar alınıncaya kadar faaliyetlerine ara verilen ana sınıfları ile ilgili uygulamanın devamı sağlanacak, tam gün hizmet veren resmi ve özel tüm anaokullarının ise 15 Aralık 2020 tarihinden itibaren yüz yüze eğitime geçecekler.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 27 Ekim 2020 tarih ve 19961 sayılı Genelgesi ile 01 Mart 2021 tarihine kadar genel kurul dahil etkinlikleri ertelenen kurum ve kuruluşlara (sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler) sendikaların yapacağı genel kurul dahil etkinliklerin de eklenmesine karar verildi.

Şartlandırılmış havalandırma sistemi olmayan konaklama tesislerinde mekanik havalandırma/klima sistemlerine UV filtre takılması, bakımlarının düzenli ve sık yapılmasının sağlanacak.

Havalandırma/klima sistemi bulunmayan konaklama tesislerinin kapalı genel mahallerinde, mahallin metreküpüne uygun sayıda ve güçte mobil HEPA filtreler kullanılacak ve bakımları düzenli olarak yapılarak filtreleri sık sık değiştirilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.